środa, 09 listopada 2022r.

Co to jest maszyna CNC? Obróbka skrawaniem metali

Co to jest maszyna CNC? Obróbka skrawaniem metali

Istotą działania każdej maszyny CNC jest to, że procesu obróbki dokonuje ona w oparciu o dane wprowadzone do jej panelu sterowania. Dzięki tzw. wspomaganiu komputerowemu możliwe jest opracowywanie nawet niewielkich elementów z największą precyzją.

Maszyny CNC są wydajne, precyzyjne i ekonomiczne

Wspomagane komputerowo obrabiarki – tokarki, frezarki, szlifierki i inne – wykonują całą pracę szybko, wydajnie i bez pomyłek. Każdy element, który chcemy opracować, jest idealnym odwzorowaniem założeń projektu. Wykwalifikowana osoba programuje w odpowiedni sposób urządzenie, a ono rozpoczyna pracę, obliczając wszystkie parametry, uwzględniając twardość materiału, który poddawany jest obróbce i cały szereg innych czynników, wpływających na jakość powstających elementów.

Za pomocą maszyn CNC produkowane są na przykład części do maszyn i pojazdów, używanych przez nas na co dzień. Fundamentalne znaczenie dla ludzkiego bezpieczeństwa ma zatem fakt, by każda część była wykonana w trosce o najdrobniejsze szczegóły, co przekłada się na jej bezawaryjną eksploatację w późniejszym czasie.

Jak wygląda obróbka skrawaniem na maszynach CNC?

Cały proces uzależniony jest od wielu czynników: od materiału, który będzie poddawany obróbce, od stopnia skomplikowania całej pracy – znacznie prościej wykonać kilka zwykłych nacięć niż wiele precyzyjnych rowków i wgłębień, od tego, czy potrzebujemy kilku elementów, czy całej serii identycznych elementów.

W dużym uproszczeniu, najpierw powstaje projekt tego, jak dana część ma wyglądać. Projekt ten przenoszony jest na język komputerowy, a później specjalista obsługujący maszynę CNC programuje ją w odpowiedni sposób. Obrabiarki mogą ciąć, szlifować, wycinać, wiercić – etapowo lub w jednym cyklu pracy. Dzięki wspomaganiu komputerowemu nie ma obaw, że coś pójdzie nie tak lub że obrobione elementy okażą się nieidentyczne lub wadliwe. Czas pracy obrabiarek CNC jest nieporównywalnie krótszy niż maszyn sterowanych manualnie, a powstające części cechują się najwyższą jakością i precyzją.

Co jeszcze warto wiedzieć o maszynach CNC?

Zakup maszyny sterowanej numerycznie to spory, ale opłacalny wydatek, zwłaszcza jeśli prowadzimy wielkoseryjną produkcję wyspecjalizowanych części. Warto przed zakupem szlifierki czy tokarki CNC skonsultować się z profesjonalistą, który doradzi, na jakie parametry warto zwrócić uwagę albo jakie wyposażenie dodatkowe dobrać. Kluczowe jest również wyszkolenie operatora maszyny CNC – bez jego wsparcia nawet najpotężniejsze urządzenie nie będzie działać tak, jak byśmy tego chcieli.