sobota, 30 lipca 2022r.

Jak wygląda rekrutacja w dzisiejszych czasach?

photo 1497215842964 222b430dc094ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Rekrutacja to proces, który zazwyczaj pochłania wiele czasu i pieniędzy pracodawcy poszukującego wyspecjalizowanego pracownika. Jest to również dziedzina, która ewoluuje wraz z rozwojem technologicznym i zgodnie z potrzebami współczesnych przedsiębiorców. Coraz bardziej kładzie się nacisk na skrócenie czasu rekrutacji i uproszczenie procedur.

W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości poszukiwania pracowników, a metody typu ogłoszenia o pracy w prasie to już przeżytek. Współczesny przedsiębiorca wie, że internet jest najbardziej efektywnym narzędziem w tej dziedzinie. Coraz więcej osób zdaje sobie również sprawę z tego, że warto nawiązywać współpracę z profesjonalnymi rekruterami.

Ogłoszenia o pracy w internecie – czy to nadal działa?

Proces rekrutacji zaczyna się od poszukiwania kandydatów. Rekruter zamieszcza ogłoszenia się na internetowych portalach i czeka na spływające dokumenty aplikacyjne. Z tego rozwiązania korzysta wielu przedsiębiorców z obszaru małych, przeważnie jednoosobowych,  działalności gospodarczych.

Ogłoszenia takie mają tą wadę, że bardzo szybko są zastępowane przez nowe oferty i trzeba pilnować, aby przez odpowiedni czas były dla kandydatów widoczne. Jest to więc efektywne rozwiązanie zaledwie przez kilka dni i jeśli nie znajdziemy odpowiednich kandydatów w tym czasie, to trzeba sięgnąć po inne rozwiązania.

Rekruter w zakładzie pracy, czy to się opłaci?

Rekrutacja w dużym przedsiębiorstwie to proces często powtarzany. Zazwyczaj wiąże się dużą rotacją, bo stanowisk pracy jest wiele, ale również z powstawaniem nowych etatów. Tu warto pomyśleć o stworzeniu wydzielonego dla celów rekrutacyjnych segmentu w dziale HR. Rekruterzy powinni mieć szereg narzędzi, takich jak chatbotów, czy interaktywnych formularzy aplikacyjnych, aby proces rekrutacyjny i wybór najlepszych kandydatów trwał krótko.

Zatrudnienie takiego zespołu ludzi z pewnością jest sporym obciążeniem dla budżetu przedsiębiorstwa. Jednocześnie taki zespół potrzebuje niekiedy wiele czasu na zorganizowanie sobie pracy i stworzenie wszystkich niezbędnych narzędzi rekrutacyjnych oraz oprogramowania weryfikacyjnego.

Kto najszybciej znajdzie pracownika dla przedsiębiorcy?

Agencje rekrutacyjne powstają jak grzyby po deszczu. Wiąże się to z coraz lepszym zrozumieniem całego procesu rekrutacyjnego oraz potrzebą maksymalnego skrócenia czasu jego trwania. Warto też dodać, że można w tym celu wykorzystać profesjonalny portal rekrutacyjny z ogromną bazą kandydatów i z rekruterami, którzy pomogą w znalezieniu tego odpowiedniego.