Jakie kary za brak OC czekają kierowcę?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC może być dla nas nieocenionym wsparciem. Dzięki niemu nie musimy brać na siebie całkowitej odpowiedzialności za szkody materialne powstałe w trakcie kolizji drogowej. Niestety nie każdy pamięta o dopełnieniu tego obowiązku, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Co właściwie grozi osobie, która nie ma ubezpieczenia na swój pojazd?
Brak aktualnej polisy wiąże się z mandatem.
Jeśli nie zapłacimy obowiązkowej składki, musimy liczyć się z możliwością nałożenia kary finansowej za brak ważnego OC. Często do takiej sytuacji dochodzi również w przypadku nabycia nowego pojazdu, gdy nie dopełnimy formalności związanych z przepisaniem aktualnego ubezpieczenia. Niezależnie od powodu, nie ma możliwości oddalenia kary za brak OC.
W przypadku, gdy kierowca nie spowodował w tym okresie żadnej kolizji, zostanie on jedynie poproszony o uregulowanie należności wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wysokość poniesionej kary zależy od wysokości najniższej krajowej wynagrodzenia oraz czas zwłoki. W 2020 roku były to przykładowo kwoty:
- 1040 w przypadku 3-dniowej zwłoki z zapłatą obowiązkowej składki,
- 2600 zł – jeśli będziemy stosować pojazd mimo braku ubezpieczenia przez okres do 14 dni,
- 5200 zł, gdy okres bez ważnego OC będzie jeszcze dłuższy.
Sprawca wypadku będzie miał dużo gorzej
Większe kłopoty będzie miał kierowca, który bez aktualnego OC spowoduje wypadek. W takim przypadku poniesie on pełną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę. Oznacza to, że wszystkie wydatki związane z wypłatą odszkodowania, zadośćuczynieniem osobie poszkodowanej oraz ewentualnymi czynnościami porządkowymi zaraz po wypadku zostaną pokryte ze środków kierowcy.
Czy faktycznie jest się czym przejmować? Niestety tak… Sprawca wypadku będzie obciążony kwotą nawet kilkuset tysięcy złotych, która zostanie przeznaczona na pokrycie odniesionych strat. Dodatkowo osoba bez ważnej polisy OC otrzyma mandat za spowodowanie kolizji oraz karę za brak aktualnego ubezpieczenia.
Czy warto ryzykować?
Jak widać bez ubezpieczenia OC możemy nieświadomie ściągnąć na siebie ogromne kłopoty. Dlatego warto systematycznie odnawiać polisę i pamiętać o uregulowaniu wszelkich formalności z towarzystwem. W ten sposób zyskujemy pełną ochronę przez cały okres rozliczenia i nie musimy martwić się o koszty po zaistniałej kolizji.
OC nie powinno być traktowane jako niepotrzebny obowiązek. To forma zabezpieczenia, która ułatwi pokonanie kroków prawnych i formalności w razie wystąpienia wypadku. Nie warto więc rezygnować z zakupu ubezpieczenia, zwłaszcza że duża konkurencja wśród ofert towarzystw umożliwi znalezienie stosunkowo taniego wariantu.