poniedziałek, 18 listopada 2024r.

Paradontoza – jak wygląda? Czy paradontozę można skutecznie wyleczyć?

photo 1629909613638 0e4a1fad8f81cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1OXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Paradontoza początkowo może rozwijać się bez żadnych typowych dla tej choroba objawów. Na szczęście istnieją sposoby, aby rozpoznać paradontozę nawet na wczesnym etapie jej rozwoju. W tym przypadku niezbędne są regularne wizyty u stomatologa, który podczas kontroli może wychwycić wszystkie nieprawidłowości. Jak wygląda paradontoza i czy można całkowicie wyleczyć ten problem?

Paradontoza – jakie są jej objawy?

Do najczęstszych objawów paradontozy zalicza się: odsłonięcie szyjek zębowych, krwawienie, zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł (zapalenie dziąseł), nieprzyjemny zapach z ust, wydłużenie koron zębowych, czy przemieszczanie się zębów. Warto dodać, że jeszcze jednym objawem, który najbardziej dotyka pacjentów jest rozchwianie zębów oraz ich utrata.

Jeżeli któryś z objawów towarzyszy nam przez pewien czas jest to wskazanie to tego, aby udać się do gabinetu dentystycznego w celu potwierdzenia lub wykluczenia paradontozy. Osoba, która posiada specjalistyczną wiedzę na temat leczenia paradontozy to periodontolog Wrocław. Udając się to tego specjalisty, mamy pewność, że jesteśmy w dobrych rękach i zostanie wdrożone odpowiednie do etapu rozwoju paradontozy leczenie.

Całkowite wyleczenie paradontozy – czy jest to możliwe?

Czas oraz efekty, jeżeli chodzi o leczenie paradontozy uzależnione są w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Na wczesnym etapie zazwyczaj wystarczający jest zabieg polegający na dokładnym oczyszczeniu zębów oraz przestrzeganiu przez pacjenta zasad higieny jamy ustnej.

W przypadku bardziej zaawansowanej paradontozy konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Jeśli zostanie dobrane prawidłowe leczenie paradontozy Wrocław, istnieją duże szanse na całkowite wyleczenie tej choroby. Oczywiście poza zabiegami w gabinecie dentystycznym, trzeba zadbać o zęby również w domu, ponieważ w przeciwny razie nawet po wyleczeniu paradontozy problem znów powróci.

Czy można uniknąć paradontozy?

Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz wizyty u stomatologa to dwa skuteczne sposoby na uniknięcie paradontozy. Warto również dodać, że istotne jest też tu regularne usuwanie kamienia nazębnego, który stanowi główny czynnik powodującym problemy z zębami.

Jeżeli każdego dnia będziemy stosować się do zaleceń stomatologów i dokładnie szczotkować zęby będą one nie tylko czyste, ale też bardziej odporne na różne szkodliwe czynniki. Ponadto dbanie o uzębienie wpływa też na uśmiech, który jest wizytówką każdego z nas.