Szlifowanie – co to? Jakie urządzenia pozwalają na tę formę obróbki?
Urządzenia CNC pozwalają na przeprowadzenie wielu rodzajów obróbki, dzięki czemu produkcja uległa znacznemu rozwojowi. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ przemysł stał się jeszcze bardziej nowoczesny niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jedną z często stosowanych metod obróbki jest szlifowanie. Czym jest to określenie i jakie ma znaczenie w przemyśle?
Szlifowanie – co to jest?
Obróbka polegająca na szlifowaniu to wykończenie powierzchni przy użyciu narzędzi ściernych, które usuwają niepotrzebną warstwę tworzywa. Głównym celem jest tutaj usunięcie chropowatości, co dzięki szlifowaniu jest całkowicie możliwe i daje naprawdę spektakularne efekty, jeżeli chodzi o tę formę obróbki.
Taki rodzaj obróbki odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie produkcji, gdyż pozwala to na wykorzystanie ważnych części do dalszej produkcji. Możemy tu otrzymać precyzyjnie wykończone elementy, które będą mogły być bez problemu użyte w dalszym procesie produkcyjnym.
Dlaczego szlifowanie jest tak ważne w produkcji?
Przystosowanie różnych części do tego, aby mogły być użyte do wykonania jakiegoś mechanizmu, wymaga szeregu prac. Co więcej, proces ten jest często wieloetapowy, gdzie ostatnią czynnością jest właśnie szlifowanie. Jeżeli taka obróbka by nie istniała to użycie poszczególnych elementów w dalszym etapie produkcji, byłoby niemożliwe albo bardzo trudne.
Aby dana części mogła mieć zastosowanie przy produkcji różnych urządzeń bądź innych mechanizmów niezwykle ważne jest uzyskanie odpowiednich wielkości i idealnego dopasowania do reszty konstrukcji. Szlifowanie pozwala na takie przygotowanie i daje gwarancję, że otrzymane elementy będą zgodne z wymaganiami.
Szlifowaniu można poddawać różne części bez względu na ich kształt, czy wielkość. Często wykonywane jest również szlifowanie otworów, co pozwala na konkretne ich przystosowanie.
Jakie maszyny używa się do szlifowania?
W przypadku szlifowania bardzo ważne jest użycie odpowiedniej maszyny, która pozwoli na dokładne przeprowadzenie obróbki. Najczęściej w przypadku takich prac spotykam się ze szlifierką mimośrodową, szlifierką oscylacyjną, szlifierkę taśmową oraz szlifierką kątową.
Warto zauważyć, że to jakie konkretnie urządzenie zostanie użyte uzależnione jest w dużej mierze od tego, czy obróbkę tę wykonujemy na co dzień w zakładzie produkcyjnym, czy też w przydomowym warsztacie. Do procesu szlifowania niezbędne jest posiadanie także odpowiedniej wiedzy, która pozwoli na prawidłowe wykonanie tych prac.