wtorek, 24 grudnia 2024r.

Co prowadzi do rozwoju zaawansowanej próchnicy? Jak wygląda leczenie próchnicy?

photo 1643660527090 bea721ad71f8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0NHx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Zdrowe zęby to niezwykle ważny aspekt, wpływający nie tylko na piękny uśmiech, ale też zdrowie całego organizmu. Próchnica to jeden z poważniejszych problemów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetów stomatologicznych. Na rozwój próchnicy może mieć wpływ wiele czynników, a my nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać ten problem na samym początku. Co prowadzi do rozwoju próchnicy i w jaki sposób przebiega leczenie ubytków?

Co wpływa na rozwój próchnicy?

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej to podstawa. Nieregularne mycie zębów prowadzi do gromadzenia się bakterii, a w rezultacie uszkodzenia szkliwa i rozwoju próchnicy. Jest to najczęstszy czynnik, powodujący próchnicę.

Czy wyróżnia się tutaj coś jeszcze? Duży wpływ ma tu też dieta. Zbyt duża ilość cukrów i słodkich napoi, zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy, gdyż dochodzi do gromadzenia się większych ilości bakterii.

Zdarza się też, że na rozwój próchnicy mają wpływ uwarunkowania genetyczne. Nieleczona próchnica może doprowadzić również do utraty zęba, jeżeli pacjent w porę nie uda się do stomatologa.

Leczenie próchnicy – jak przebiega?

Leczenie próchnicy to zabieg, który w takiej sytuacji jest niezbędny. Na czym dokładnie polega takie leczenie? Widoczna próchnica w postaci ciemnych plamek wymaga oczyszczenia tego miejsca. Następnie stomatolog stosuje wypełnienie – plombę.

Dosyć często zdarza się, też zaawansowana próchnica, która może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba, a wtedy potrzebne jest leczenie kanałowe. Wiąże się to z większą ingerencją, jednak jest to jedyna szansa na uratowanie chorego zęba. Tutaj specjalista również oczyszcza zęba, ale dodatkowo musi oczyścić też kanały. Dalszy przebieg zabiegu polega na wypełnieniu oczyszczonych już kanałów i zęba.

Jeżeli mamy do czynienia wyłącznie ze zamianami powierzchniowymi, czyli tzw. białymi plamkami na zębie, wystarczające będzie oczyszczenie i pokrycie zęba fluorem. Tak wczesne wykrycie próchnicy jest najkorzystniejsze dla pacjenta, dzięki czemu zęby nie wymagają borowania i wypełniania.

Czy pacjent jest w stanie rozpoznać próchnicę?

Po czym można najczęściej rozpoznać próchnicę? Otóż są to zazwyczaj dolegliwości bólowe. To właśnie w momencie, kiedy zacznie boleć nas ząb, idziemy do stomatologa.

Pacjent może dostrzec zmiany próchnicze samodzielnie, jednak dotyczy to najczęściej widocznych już ubytków. Na samym początku rozwoju próchnicy, czyli próchnicy powierzchniowej nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać, że dzieje się coś złego. Aby uniknąć rozwoju próchnicy, warto regularnie chodzić na wizyty profilaktyczne do dentysty.