niedziela, 17 listopada 2024r.

Praca zdalna – obowiązki pracodawcy

Praca zdalna - obowiązki pracodawcy

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusiła na wielu zakładach pracy wykonywanie obowiązków w sposób zdalny. Choć forma ta przedtem również była praktykowana, dla wielu pracowników i pracodawców jest ona zupełną nowością, dlatego czasem tak trudno się w niej odnaleźć. Sprawdzamy, jakie obowiązki ma pracodawca, gdy pracownik wykonuje pracę z domu.

Ochrona danych

Podstawową zasadą obowiązującą w pracy jest ochrona danych poufnych, osobowych czy innych prawnie chronionych. W praktyce obowiązek ochrony ciąży nie na pracowniku, a na pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca powinien zapewnić sprzęt do pracy, który zostanie odpowiednio zabezpieczony przed wyciekiem danych. Powoduje to również konieczność przeniesienia wszelkiej dokumentacji papierowej do zabezpieczonych systemów komputerowych. Pracownik oczywiście nadal musi przestrzegać zasad ochrony danych, jednak za ich zabezpieczenie odpowiada pracodawca.

Przestrzeganie czasu pracy

Praca zdalna w żaden sposób nie stoi w sprzeczności z wykonywaniem obowiązków w czasie, w którym dotychczas pracownik wykonywał je w biurze. Oczywiście istnieje możliwość wprowadzenia elastycznego czasu pracy, jednak w systemie rozliczeniowym muszą być zachowane godziny pracy odpowiadające etatowi pracownika. Wszelkie godziny nadliczbowe spędzone przy pracy w domu powinny być wypłacone według obowiązujących przepisów. Zasada ta działa jednak w dwie strony – pracownik musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w wyznaczonym przez niego czasie, który odpowiada wysokości jego etatu.

Zapewnienie narzędzi do pracy

Pracownikowi, który wykonuje obowiązki w biurze, należy zapewnić odpowiednie narzędzia do pracy. Chodzi tutaj głównie o komputer czy telefon służbowy. Praca zdalna nie zwalnia pracodawcy z tego obowiązku – powinien on dostarczyć pracownikowi niezbędny sprzęt do pracy, który jednak powinien być wykorzystywany tylko do wykonywania obowiązków służbowych, a nie do celów prywatnych. Istnieje możliwość pracy na urządzeniach własnych pracownika, jednak wtedy należy wypłacić mu ekwiwalent za użytkowanie swoich narzędzi pracy. Zapis na temat wysokości ekwiwalentu powinien znaleźć się w regulaminie wynagradzania.

Wypłata pełnego wynagrodzenia

Pracownikowi wykonującemu obowiązki w sposób zdalny należy się pełne wynagrodzenie za pracę, wraz z ewentualną premią. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której pracownik otrzymuje dodatek za dojazd do pracy czy dodatek za rozłąkę. Ze względu na to, że pracownik zostaje w domu, a tym samym nie dojeżdża do pracy, pracodawca jest zwolniony z wypłacania tego rodzaju dodatku.