Aparat ortodontyczny – jak dobrać i dla kogo jest to przeznaczone?
W stomatologii istnieje kilka specjalistycznych dziedzin, które zajmują się szeregiem problemów z uzębieniem. Ortodoncja jest specjalizacją zajmującą się wadami zgryzu oraz nieprawidłowym ustawieniem zębów w łuku zębowym. Leczenie ortodontyczne wskazane jest wówczas, gdy należy ustabilizować i wyrównać uzębienie. Jest to długotrwała procedura lecznicza, która wymaga czasu na korektę.
Istotne jest znalezienie dobrego specjalisty w swoim mieście. Tu warto nadmienić, że wpisując w wyszukiwarkę: „dobry ortodonta Kraków”, możemy znaleźć po opiniach profesjonalny gabinet stomatologiczny, specjalizujący się również w ortodoncji.
Korzyści wynikające z noszenia aparatu ortodontycznego
Aparat ortodontyczny kojarzony jest zazwyczaj z nastolatkami, których uzębienie szczególnie często należy korygować. Jednak ortodoncja to dziedzina, która zajmuje się również osobami dorosłymi. Korzyści wynikające z noszenia aparatu na zębach jest wiele, m.in. wygląd, czyli proste i ładnie prezentujące się uzębienie.
Priorytetowym atutem korekty ortodontycznej jest lepszy dostęp do wszystkich zębów w celach pielęgnacyjnych. Ważne jest również mniejsze ryzyko powstawania kamienia nazębnego w trudno dostępnych miejscach. Można śmiało powiedzieć, że i wygląd i zdrowie zębów zależne są od ich prawidłowego ustawienia, a to już można uzyskać dzięki odpowiedniemu aparatowi.
Rodzaje aparatów – jak dopasować model do uzębienia?
Współczesne rozwiązania pozwalają na takie dobranie aparatu ortodontycznego, żeby był on idealnie dopasowany do uzębienia danego pacjenta. Wśród głównych rodzajów są aparaty stałe i ruchome. Istotne jest, że leczenie ortodontyczne jest niezależne od wieku, ale dobór odpowiedniego aparatu już ten wiek uwzględnia.
Aparaty ruchome najczęściej stosowane są przy korygowaniu zgryzu u dzieci, które mają częś stałych, a część mlecznych zębów. Aparaty stałe są praktykowane przeważnie u osób ze stałym uzębieniem. Ważne jest, by w obu przypadkach poddawać się regularnym kontrolom u ortodonty i na bieżąco korygować dopasowanie aparatu.
Aparaty ruchome i stałe, co jeszcze warto wiedzieć?
Aparaty ruchome charakteryzują się tym, że są wyjmowane i nie stanowią stałej konstrukcji. Dlatego dzieci z mieszanym uzębieniem są w takie modele zaopatrywane. Wówczas, gdy wypada ząb mleczny natychmiastowo można, a nawet trzeba skorygować aparat.
Aparaty stałe są skuteczne przy stałym uzębieniu. Zakłada się je na określony czas i przytwierdza konstrukcję do poszczególnych zębów. Tylko w nagłych przypadkach może być konieczna interwencja ortodonty.