piątek, 04 października 2024r.

Co to jest terapia manualna? Jak często można stosować terapię manualną?

Co to jest terapia manualna? Jak często można stosować terapię manualną?

Terapia manualna stanowi nieinwazyjną, holistyczną metodę fizjoterapii, wykorzystującą  znajomość anatomii organizmu i wiedzy medycznej w celu przywrócenia ruchomości wybranych fragmentów kręgosłupa lub stawów. Wykorzystywana jest w korekcie odwracalnych dysfunkcji elementów układu ruchowego, bazując na różnych rodzajach ucisku poprzez dotyk.

Wskazania do zastosowania terapii manualnej

Terapia manualna zalecana jest w momencie, gdy leczenie farmakologiczne nie wywołuje stałej poprawy stanu zdrowia pacjenta, borykającego się z problemami w obrębie kręgosłupa. Metoda lecznicze wykorzystywana jest do niwelowania dolegliwości bólowych, związanych ze zwyrodnieniami i skrzywieniami kręgosłupa oraz nerwobólami i wadami postawy.

Zaleca się terapię także osobom, które cierpią na przemęczenie i niedostatek snu oraz bóle kręgosłupa. Terapię manualną stosuje się również jako działanie profilaktyczne u pacjentów po zabiegach rekonstrukcyjnych, np. po rekonstrukcji więzadła krzyżowego lub odbudowie łąkotki.

Przeciwwskazania dla terapii manualnej

Terapia manualna nie jest możliwa do przeprowadzenia u każdego pacjenta ze względu na poszczególne przypadłości towarzyszące bólom w obrębie kręgosłupa. Osoby, które zostaną wykluczone dla bezpieczeństwa i zdrowia z możliwości terapii manualne to przede wszystkim osoby z zapaleniem stawów, niewydolnością krążenia mózgowego, nowotworami w obrębie obszaru leczenia. Fizjoterapia tego typu odradza jest także pacjentom z zaburzeniami ogólnoustrojowymi oraz świeżymi urazami mechanicznymi tkanek.

Przebieg i częstotliwość terapii manualnej

Terapia manualna przypomina masaż, ale jej efekty są znacznie rozleglejsze. Zabieg odbywa się w większości przypadków w pozycji leżącej na specjalnym stole. Terapeuta w pobliżu chorego i bolesnego miejsca wykonuje konkretne pchnięcia i uciski w celu odblokowania struktur mięśniowych i przywrócenia odpowiedniego ułożenia tkanek. W przypadku dysfunkcji układu ruchowego ucisk obejmuje skórę, mięśnie, więzadła, nerwy i ścięgna.

Z kolei terapia manualna kręgosłupa polega na manipulowaniu stawami poprzez rozgrzanie zablokowanych mięśni przez ucisk pod różnym kątem. W momencie, gdy zbytnie napięcie ustępuje, terapeuta starannie uciska tkanki w pobliżu kręgosłupa w celu rozruszana stawów i przywrócenia właściwego miejsca kręgów i krążków.

Częstotliwość zabiegów oraz długość terapii zależy od przypadłości i jej zaawansowania. Najczęściej zaleca się od dwóch do czterech sesji tygodniowo. Terapia manualna najczęściej trwa kilka miesięcy, a najdłuższy okres występuje przy chorobach zwyrodnieniowych.