niedziela, 17 listopada 2024r.

Co zrobić żeby trawa była gęsta? Jaki sposób najkorzystniej wpłynie na nasz trawnik?

Co zrobić żeby trawa była gęsta? Jaki sposób najkorzystniej wpłynie na nasz trawnik?

Zadbany trawnik to ozdoba każdego domu. Warto jednak wiedzieć, że uzyskanie takiego efektu wcale nie jest łatwe i wymaga mnóstwo pracy. Co więcej, trzeba mieć także odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji trawy rosnącej na naszym podwórku. Jakie metody wykorzystać, aby cieszyć się gęstą trawą oraz, kiedy należy rozpocząć pielęgnację trawnika?

Sposób na gęstą trawę

Jak już wiadomo pielęgnacja trawy jest bardzo ważna, jeżeli zależy nam na jej wyglądzie. Jednak oprócz wyglądu istotny jest też stan trawy. Jednym z rozwiązań, które ma wpływ na kondycję trawnika jest wapnowanie.

Dobre wapno ogrodowe na trawnik da nam gwarancje, że trawa stanie się gęsta i będzie się ładnie prezentować. Jeśli zdecydujemy się na wapnowanie, trzeba pamiętać, aby wybrać do tego odpowiedni środek. Jest to ważne, ponieważ zły wybór może dać zupełnie inny efekt, niż się spodziewaliśmy.

Co więcej, zabiegu wapnowania nie można przeprowadzać o każdej porze roku, a jedynie w określonym terminie. Trzymanie się instrukcji związanej z wapnowaniem daje największe korzyści i przede wszystkim przyczynia się do prawidłowego wzrostu trawy.

Czynności poprzedzające wapnowanie

Wapnowanie to zabieg, który powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem trawy. Proces ten jest niezbędny do tego, żeby preparat dostał się jeszcze głębiej, a jego działanie było skuteczniejsze. Niestety wiele osób o tym nie wie i zaczyna wapnowanie bez przygotowania, co powoduje, że zabieg ten nie zawsze przynosi zamierzone rezultaty.

Podczas nawożenia trawnika wapnem, trzeba stosować się do zaleceń producenta dotyczących ilości używanego preparatu. Zbyt duże lub małe porcje wapna są niewskazane, a więc nie można tego robić według własnego uznania.

Dlaczego trzeba przestrzegać okresu wapnowania?

Wapnowanie trawnika możemy rozpocząć wtedy, gdy skończy się lato, ponieważ wtedy trawa przestaje rosnąć. Jednak, jeśli nie zdążymy zrobić tego w czasie jesieni, mamy jeszcze możliwość przeprowadzenia zabieg wczesną wiosną, jeżeli trawa jeszcze nie rośnie. Wapno dobrze się wchłania, kiedy podłoże jest chłodne oraz wilgotne.

Przestrzeganie powyższych zaleceń z pewnością uchroni trawę przed uszkodzeniem. Nanoszenie nawozu wapniowego powinno stać się rutyną, ponieważ w ten sposób trawnik będzie dobrze wyglądał. Stosowanie wapna to jedyny o najskuteczniejszy sposób na jego zagęszczenie, które daje wiele korzyści nie tylko tych pod względem estetycznym.