wtorek, 17 września 2024r.

Dentysta ile nie jeść? Kiedy czas ten może ulec zmianie?

unnamed file 1

Leczenie stomatologiczne wiąże się zazwyczaj z pewnymi wyrzeczeniami. Oczywiście zdrowe i zadbane zęby oznaczają, że możemy swobodnie się uśmiechać jednak, aby tak było, należy przestrzegać pewnych zaleceń. Dotyczą one zarówno zasad utrzymywania higieny, jak i pewnych zakazów tuż po wyjściu z gabinetu stomatologicznego.

Ile czasu nie jeść po wyjściu od dentysty?

Świeżo założona plomba wymaga czasu, aby się utwardzić. Z tego powodu stomatolodzy zalecają, żeby wstrzymać się od spożywania pokarmów przez około 2 godziny. Dzięki temu ryzyko wypadnięcia wypełnienia z zęba będzie znikome.

Samo leczenie wymaga niekiedy dużo czasu i dodatkowych badań. Wykonanie rtg zębów Białystok czy nawet zdjęcia pantomograficznego często jest niezbędne. Dodatkowo po zakończonym leczeniu nie można zapomnieć o prawidłowej higienie jamy ustnej.

Wszystko to powoduje, że powinniśmy przestrzegać zaleceń dotyczących czasu jedzenia tuż po leczeniu. Jeżeli nie będziemy się do tego stosowali, może być konieczna kolejna ingerencja w zęba, który dopiero, co został wyleczony.

Po jakich zabiegach nie należy jeść?

W zależności od tego, jaki zabieg będzie wykonywany w gabinecie stomatologicznym czas, przez jaki nie można jeść może się od siebie różnić. Jak już wiadomo standardowo wynosi on dwie godziny jednak istnieją tutaj pewne wyjątki.

W momencie, kiedy stomatolog przeprowadzi piaskowanie, wybielanie itp. trzeba pamiętać, aby nie pić i nie spożywać pokarmów, które mogą wpłynąć na mniejsze efekty. Po samym zabiegu można napić się włącznie samej wody, ponieważ wszystkie inne napoje, w tym również kawa są niewskazane.

Po usunięciu zęba warto unikać gorących i gazowanych napojów. Ekstrakcja to czas kiedy trzeba się oszczędzać zarówno pod względem fizyczny, jak i żywieniowym. Każdy stomatolog po skończonym zabiegu musi poinformować pacjenta o konkretnym czasie, przez jaki nie może jeść, ponieważ okres ten zależy od indywidualnego przypadku danej osoby.

Jedzenie, a znieczulenie przed leczeniem

Większość pacjentów przed rozpoczęciem leczenia prosi o znieczulenie. Podanie znieczulenia jest standardowym działaniem, aby komfort na fotelu stomatologicznym był jeszcze większy. Jednak należy się liczyć z tym, że dopóki będzie działało znieczulenie po zabiegu nie wolno jeść.

Trzeba tego kategorycznie przestrzegać, gdyż istnieje ryzyko nadgryzienia języka lub dziąseł. Niestety w momencie, gdy znieczulenie przestanie działać, możemy odczuć nieprzyjemne skutki niestosowania się do zaleceń dentysty. Wtedy jedzenie, a nawet picie może być utrudnione, aż do czasu wygojenia rany.