Dentysta NFZ jakie plomby? Czy jakość plomb ma znaczenie?
Wypełnianie zębów to czynność, która jest niezbędna w przypadku leczenia stomatologicznego. Oczywiście użyte plomby mogą się od siebie różnić w zależności od tego, czy korzystamy z wizyty refundowanej przez NFZ, czy prywatnie. O czym, powinien wiedzieć każdy pacjent, udający się do gabinetu stomatologicznego i jaką funkcję pełni zakładana plomba?
Plomby na NFZ- co warto wiedzieć?
Plomby to wypełnienie zębów, które zakładane jest po skończonym leczeniu. Leczenie stomatologiczne na Narodowy Fundusz Zdrowia odbywa się według określonych standardów, a więc możemy sprawdzić, czy będziemy zadowoleni z określonych usług świadczonych przez takie gabinety stomatologiczne.
Często można się spotkać także z wypełnieniem amalgamatowym, jednak ostatecznie to, jaka plomba zostanie założona, zależy od konkretnego gabinetu stomatologicznego. Należy również wiedzieć, że plomby na NFZ mogą po pewnym czasie zżółknąć, przez co trzeba będzie je wymieniać na nowe.
Czy jakość plomby ma znaczenie?
To, jaką plombę będziemy mieli założoną, zależy przede wszystkim od tego, z jakich usług korzystamy. W przypadku leczenia prywatnego zarówno jakość zabiegów, jak i materiałów jest inna w odróżnieniu od tych dostępnych na NFZ.
Lepsze plomby dostępne są wyłącznie w sytuacji, kiedy korzystamy z usług prywatnych. Niestety niemożliwe jest dopłacenie za lepszą plombę w przypadku wizyty refundowanej. Jeżeli chcemy, aby stomatolog Białystok założył wypełnienie lepszej jakości, powinniśmy wybrać usługi prywatne.
Z reguły każda założona plomba ma takie samo zadanie, ale jeżeli chcemy, aby wypełnienie było po pewnym czasie dalej niezauważalne, warto zwrócić uwagę na to, jaką plombę chcemy założyć. Pomimo refundacji wielu zabiegów pacjenci muszą płacić m.in. za leczenie kanałowe niektórych zębów. Wtedy w cenie zabiegu mamy również zakładaną inną plombę.
Kiedy wymiana wypełnienia jest konieczna?
Niestety stomatolog zakładający plomby nie może zagwarantować, że będziemy je nosili do końca życia. Duży wpływ na to, jak długo wytrzyma plomba, zależy od tego, jak dbamy o higienę jamy ustnej. Oczywiście tutaj duże znaczenie ma to, z jakiego materiału jest wypełnienie, a więc ma to wpływ na to, jak długo plomba, będzie w stanie nienaruszonym.
Bez względu na to, czy plomby są zakładane na NFZ, czy prywatnie trzeba pamiętać o ich wymianie. Poza tym do stomatologa należy się udać w momencie, gdy plomba ulegnie ukruszeniu lub wypadnie. W takiej sytuacji nie powinniśmy zwlekać, ponieważ mogą pojawić się dolegliwości bólowe.