niedziela, 22 czerwca 2025r.

Jak praca z głośnymi maszynami wpływa na słuch? Czy pracując w takim miejscu możesz się skutecznie zabezpieczyć przed hałasem?

photo 1502323777036 f29e3972d82fixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Głośne maszyny to znak rozpoznawczy wielu zakładów produkcyjnych. Często wygłuszenie maszyn nie jest do końca możliwe, a stosowanie nawet pewnych metod wygłuszających, może i tak nie przynieść dużych rezultatów. Jak hałas wpływa na słuch i czy możesz profesjonalnie zadbać o swój słuch, pracując w miejscach, gdzie jest głośno?

Czy głośne maszyny mają negatywny wpływ na słuch?

W zakładach produkcyjnych zawsze wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny. Chociaż nowoczesne technologie, pozwalają na ulepszenie tego typu urządzeń, to wciąż wiele z nich jest głośnych. Niestety pracownicy narażeni są na ten hałas, co może prowadzić nawet do poważnych powikłań związanych ze zdrowiem.

Hałas powoduje rozdrażnienie, problemy z koncentracją, a nawet uszkodzenie słuchu, zwłaszcza w przypadku długotrwałego narażania się na głośne dźwięki. Oczywiście przepisy BHP regulują tę kwestię, co ma na celu ochronę pracowników przed hałasem. W miejscach, gdzie zostaną przekroczone dopuszczalne normy hałasu, niezbędne jest stosowanie środków chroniących słuch.

Jakie środki zabezpieczające pomogą Ci zadbać o słuch?

Ochrona słuchu ma ogromne znaczenie dla każdego, kto chce, aby praca w głośnym miejscu nie wpłynęła źle na jego zdrowie. W miejscach pracy, gdzie jest głośno pracownicy, noszą środki ochrony słuchu. Najczęściej są to stopery do uszu.

Takie zatyczki chronią przed hałasem. Stopery wkłada się do kanalika słuchowego, który musi zostać szczelnie wypełniony. Poza tym, zwiększa to też komfort pracy, dzięki czemu pracownicy czują się zdecydowanie lepiej.

Różne rodzaje zatyczek do uszu, pozwalają na wybór tych najlepszych. Dodatkowo można kupić zatyczki jednorazowe i wielokrotnego użytku. Każdy z tych rodzajów jest wygodny pod warunkiem, że stopery zostaną prawidłowo włożone do kanału słuchowego.

Kto jest odpowiedzialny za zakup zatyczek w miejscu pracy?

Jeżeli w danej firmie istnieje obowiązek noszenia stoperów do uszu, nie można rezygnować z takiego zabezpieczenia. Oznacza to zatem, że w danym miejscu jest realne zagrożenie, dotyczące ryzyka uszkodzenia słuchu i negatywnego wpływu na zdrowie pracownika.

O ten środek ochrony słuchu, musi zadbać pracodawca. Zakup zatyczek do uszu jest więc jego obowiązkiem.

Co ważne, niezastosowanie się do tej regulacji może wiązać się z konsekwencjami dla pracodawcy. Pracownicy nie muszą, więc ponosić dodatkowych kosztów związanych koniecznością ochrony słuchu przed hałasem.