wtorek, 17 września 2024r.

Jak wygląda adopcja psa? O czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji?

photo 1477884213360 7e9d7dcc1e48cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY4Mjg0NDU1Ngixlibrb 4.0.3q80w1080

Pies często staje się członkiem rodziny i z powodzeniem zastępuje przyjaciela w chwilach samotności. Wielu z nas traktuje pupili jak swoich krewnych, zapewniając im odpowiednie warunki do życia i czerpiąc radość z przebywania w ich towarzystwie. Dlatego właśnie coraz więcej ludzi decyduje się na adopcję psów ze schroniska. Cała procedura może jednak dla niektórych wydać się trochę skomplikowana, dlatego dziś podpowiemy, jak się do niej przygotować…

Na początek zdecyduj jakiego psa szukasz

Przed pójściem do schroniska ustal, czy masz odpowiednie warunki do wychowywania zwierzęcia. Możesz też pomyśleć nad jego wiekiem, ponieważ w schronisku spotkasz osobniki młodsze, starsze oraz szczeniaki. Bardzo często decydujemy się adoptować zwierzęta najmłodsze, które możemy odpowiednio wychować, choć starsze psy również potrafią przywiązać się do nowego pana.

Po wstępnych ustaleniach możesz udać się do schroniska. Zabranie psa już tego samego dnia raczej nie będzie możliwe, ponieważ bardzo często zwierze musi wcześniej przejść niezbędny pakiet badań w ośrodku lecznica dla zwierząt kraków. Dlatego na pierwszym spotkaniu zapoznaj się z przebywającymi w schronisku psiakami i porozmawiaj z wolontariuszami w kwestii doboru odpowiedniego pupila.

Czym jest wizyta przedadopcyjna?

Coraz częściej stanowi ona element procedury adopcyjnej. Przed udzieleniem zgody, wolontariusze mogą odwiedzić nasze mieszkanie i przeprowadzić wywiad środowiskowy. Chodzi przede wszystkim o to, by ustalić, czy pies będzie miał dogodne warunki do życia, czy znajdziemy dla niego czas, oraz czy będzie miał towarzystwo innych pupili.

Dlaczego to jest tak istotne? Musimy wiedzieć, że zwierzęta znajdujące się w schroniskach to bardzo często osobniki, które wiele w swoim życiu przeszły. Wizyta przedadopcyjna pomaga wolontariuszom upewnić się, że pupil trafi w odpowiednie ręce i nie przeżyje ponownej traumy. 

Co zabrać ze sobą w dniu adopcji zwierzęcia?

W dniu adopcji powinniśmy zabrać ze sobą smycz, kojec lub posłanie, w którym przetransportujemy zwierzę. W przypadku dużych i olbrzymich zwierząt warto też wziąć specjalną klatkę do bagażnika. Najlepiej razem z pracownikami ustalić konkretny dzień odbioru pupila, ponieważ dobry weterynarz kraków musi przed adopcją przeprowadzić szereg kontrolnych badań. W trakcie wizyty pies otrzyma również pakiet szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.

Czy adopcja wiąże się z opłatami? Najczęściej wolontariusze nie wymagają zapłaty za wzięcie psa ze schroniska. Można jednak odwdzięczyć się, dostarczając darowiznę w postaci karmy dla zwierząt. Warto jednak dopytać przed zakupem, który rodzaj stosowany jest w danym schronisku. Takie instytucje często utrzymują się wyłącznie z datków, można więc wcześniej zorientować się którego rodzaju obecnie brakuje i kupić właśnie taką karmę.