Jak wygląda czipowanie psa? Czy zabieg ten jest bezpieczny dla czworonoga?
Każdy właściciel czworonoga, powinien zadbać o jego bezpieczeństwo. Codzienne spacery, a także spędzanie czasu z psem dla wielu właścicieli to bardzo przyjemne chwile. Jednak, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia, warto pomyśleć o zaczipowaniu psa. Jak wygląda procedura czipowania i kiedy można wykonać taki zabieg?
Czipowanie psa – jak wygląda?
Czipowanie psa to zabieg mający na celu wszczepienie niewielkiego urządzenia. Miejsce, gdzie wszczepia się czip to okolice szyi po lewej stronie lub pomiędzy łopatkami. Sam zabieg przeprowadzany jest bardzo szybko, a więc pies nawet nie zorientuje się, co dokładnie robi weterynarz.
Miejsce, gdzie weterynarz będzie wszczepiał czip, musi zostać ogolone tak, aby lekarz mógł sprawnie wszczepić urządzenie. Do wykonania zabiegu stosuje się grubą igłę, jednak pomimo tego nie należy się martwić, że nasz pupil będzie cierpiał podczas zabiegu.
Kiedy najlepiej zaczipować psa?
Zawsze jest odpowiedni moment na zaczipowanie psa. Jednak pomimo tego nie warto zwlekać z tym, ponieważ wpływa to na bezpieczeństwo pupila. Zaleca się, aby czipy były wszczepiane już szczeniakom, co oczywiście w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia.
Czip nie wywołuje żadnych dolegliwości tuż po wszczepieniu. Co więcej, pies nawet nie czuje, że pod skórą znajduje się małe urządzenie. Jeżeli czip będzie prawidłowo wszczepiony nie będzie się przemieszczał, co jest niezwykle istotne.
Urządzenie to będzie wyczuwalne dla opiekuna, jako niewielkie zgrubienie. Poza tym zabieg ten można przeprowadzić wraz z innymi szczepieniami, które są często wykonywane w pierwszych miesiącach życia psa. Dzięki temu nie trzeba będzie dodatkowo odwiedzać weterynarza, co również ma wpływ na czworonoga.
Czy każdy pies powinien mieć czipa?
Wszczepianie chipa powoduje, że zmniejsza się ilość bezdomnych psów. Oprócz tego dzięki takim zabiegom ryzyko zaginięcia psa jest naprawdę znikome, ponieważ można szybko go odnaleźć. Właściciele, którzy nie chcą narażać swojego pupila na niebezpieczeństwo, powinny udać się na zabieg wszczepienia czipa.
Czipowanie psa jest także wymagane w momencie, gdy będziemy chcieli wyjechać z nim za granicę. Podczas wyrabiania paszportu jest to jeden z elementów, o którym musimy pamiętać. Zabieg czipowania psa musi wykonać weterynarz, ponieważ wyłącznie specjalista jest do tego upoważniony i ma odpowiednie narzędzia, a także urządzenie, jakie potrzebne do czipowania.