Jak zwiększyć trwałość tynków? O czym warto pamiętać nakładając tynki?
Zastosowanie tynku w wykończeniu powierzchni budynku to ważny etap, pozwalający na zabezpieczenie ścian. Tynkowanie wykonuje się z zewnątrz budynków, ale też wewnątrz. Można tynkować przy zastosowaniu różnych tynków, które są dedykowane do poszczególnych powierzchni. Oczywiście podczas tynkowania, zależy nam przede wszystkim na trwałości. W jaki sposób nakładać więc tynki, aby przedłużyć ich trwałość i czy sposób nakładania, ma jakikolwiek wpływ na wytrzymałość tynku?
Chcesz zwiększyć wytrzymałość tynków – skorzystaj z kilku ważnych wskazówek
Na trwałość tynków, nakłada się wiele czynników, o których koniecznie musisz wiedzieć. To, jak długo tynk będzie w stanie idealnym, zależy od:
- Rodzaju tynku, jaki wybierzesz
- Prawidłowego rozrobienia zaprawy
- Jakości tynku
- Warstwy nałożonego tynku
- Sposobu nakładania (świetnym rozwiązaniem są tu maszyny tynkarskie)
- Przygotowania podłoża, na który zostanie nałożony tynk
Tynkowanie wymaga zastosowania odpowiednich maszyn, ale osoba, która będzie wykonywać te prace, musi także się na tym znać, aby wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Na szczęście jednak tynkowanie nie jest skomplikowane, a zakres wiedzy również nie jest olbrzymi. Dla ułatwienia można wykorzystać profesjonalne urządzenia tynkarskie.
Jaka powinna być grubość warstwy tynku?
Czy warstwa tynku, jaki zostanie nałożony, ma znaczenie? Oczywiście jest to niezwykle ważny element. Poza tym grubość tej warstwy różni się w zależności od miejsca, gdzie tynk będzie nakładany.
Na ścianach zalecana grubość tynku to do 30 mm, natomiast na sufitach 15 mm. Na grubość warstwy wpływa też to, jaka mieszanka zostanie zastosowana i sposób jej nałożenia (ręczny lub maszynowy).
W przypadku tej drugiej metody nakładania tynku, czyli stosując agregat tynkarski jakość prac jest większa, a czas zdecydowanie krótszy. Pamiętaj, że tynk musi być rozprowadzony równomiernie bez względu na to, czy kładziemy go na zewnątrz, czy wewnątrz budynków.
Kiedy zaleca się tynkowanie?
Tynkowanie musi zostać przeprowadzone w odpowiednim okresie. Dlaczego? Tynki muszą wyschnąć. Zbyt niskie temperatury uniemożliwiłyby całkowite wyschnięcie tynków lub całkowicie zatrzymałby ten proces.
Tynki na zewnątrz najlepiej wykonywać w momencie, kiedy temperatura nie spada poniżej 8 stopni. Ważną informacją jest też to, że tynków, nie powinno nakładać się, gdy jest zbyt ciepło, czyli powyżej 20 stopni. Kładąc tynki w domu również pamiętaj, aby nie było zimno, ponieważ może negatywnie wpłynąć to na schnięcie.