Naderwane ścięgno – jak leczyć taką przypadłość?
Nasze stawy często muszą radzić sobie ze sporymi przeciążeniami. Niewłaściwie wykonywana aktywność fizyczna, przesilenie mięśni w trakcie pracy, czy nieodpowiednie postawienie stopy – wszystkie te czynniki mogą wywołać naderwanie ścięgna. Choć taki uraz nie wymaga zabiegu operacyjnego, może być dokuczliwy i skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Sprawdzimy w artykule jak radzić sobie z takim problemem.
Kiedy mówimy o naciągniętym ścięgnie?
Na początku warto ustalić czym w ogóle jest ścięgno. To elastyczna tkanka, która łączy mięsień z kością. W obrębie stawu występują również tzw. więzadła, które często są mylone ze ścięgnem. Oba elementy różnią się jednak funkcją – więzadło łączy dwie kości ze sobą, a ścięgno kość i mięsień.
Kiedy możemy mówić o naderwaniu ścięgna? Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy w wyniku nadmiernego obciążenia elastyczna tkanka zostanie częściowo uszkodzona, lecz nie będzie przerwana. W takim przypadku mogą wystąpić charakterystyczne objawy, takie jak ból w okolicach stawu, obrzęk lub opuchlizna, które mogą utrzymać się przez pewien czas. Czasem objawem naderwania ścięgna może być też stan zapalny.
Jak leczyć taką przypadłość?
Przede wszystkim po zauważeniu objawów nie warto popadać w panikę. Naderwane ścięgno nie wymaga skomplikowanych zabiegów, raczej więc pacjent nie będzie musiał poddać się operacji. Warto jednak skonsultować przypadek ze specjalistą i zrobić tomografię stawu. W ten sposób sprawdzimy, czy nie doszło do poważniejszych naruszeń, np. zerwania ścięgna lub więzadła.
Naderwane ścięgno powinno samoczynnie się zregenerować. Będzie to jednak wymagać czasu, dlatego na czas rekonwalescencji warto odciążyć stopę i stosować przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe. Pacjent powinien także ograniczyć aktywność fizyczną do czasu aż ścięgno z powrotem nie wróci do pierwotnej formy.
Nowoczesna terapia pomocna w regeneracji stawów
Choć naderwanie więzadła nie stanowi aż tak dużego problemu, do jego leczenia można wykorzystać terapię Orthokine. To technika opierająca się na leczeniu specjalnym zestawem białek pobranym bezpośrednio z krwi pacjenta. W ten sposób można znacznie szybciej przywrócić elastycznej tkance pierwotną budowę.
Sposób leczenia może pomóc w przypadkach naderwania lub zerwania ścięgien i więzadeł. To również najlepsza z obecnie znanych metod regeneracji zmian zwyrodnieniowych stawów. Pacjent decydujący się na terapię Orthokine odczuwa pozytywne rezultaty nawet po pierwszym spotkaniu. Warto też podkreślić, że technika jest w pełni bezpieczna dla organizmu i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.