Tynkowanie – jak to zrobić? O czym pamiętać przed rozpoczęciem prac?
Przeprowadzenie remontów samodzielnie może przynieść sporo satysfakcji i obniżyć koszty. Warto jednak przed rozpoczęciem prac zapoznać się trochę z techniką ich prowadzenia. Dla wielu tynkowanie nie jest skomplikowanym procesem, choć również i tu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach…
Podłoże musi być w pełni czyste
To podstawowy warunek, dzięki któremu przygotowana powłoka będzie się trzymać przez długie lata. Wszelkie nieczystości, pozostałości po poprzedniej farbie czy powłoce tynkowej, przed nakładaniem nowej warstwy powinniśmy starannie usunąć. Tylko w ten sposób przygotujemy gładką powierzchnię, bez defektów i odspojeń.
Od czego zacząć pracę? Na początku można ręcznie lub z pomocą szpachelki zetrzeć wszystkie odstające elementy. Wyraźne ubytki w ścianie maskujemy specjalnym klejem, a następnie całą powierzchnię zabezpieczamy gruntem. Dzięki temu będzie ona miała większą chropowatość, a nowa powłoka łatwiej ulegnie związaniu.
Dobór odpowiedniej metody to podstawa
Dawniej najczęściej stosowano ręczne metody nakładania. Do dziś przy niewielkiej powierzchni ten sposób może okazać się opłacalny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tynkowanie ręczne pochłonie znacznie więcej czasu i pracy. Dodatkowo straty powstałe podczas działania będą znacznie większe, niż w przypadku maszynowego tynkowania.
Jeśli chcemy zabezpieczyć duży, kilkukondygnacyjny budynek, lepiej wybrać agregat do gipsu. Urządzenie pozwoli przygotować powłokę, która będzie jednolita na całej powierzchni. Zaprawa natryskowa będzie równomierna, a dzięki dużej prędkości pracy, remont da się ukończyć nawet w kilka dni.
W jaki sposób wykorzystać agregat do gipsowania ścian?
Agregat do gładzi gipsowych można wykorzystać zarówno do nakładania podkładu jak i właściwej powłoki. Maszyna umożliwia natrysk różnego rodzaju tynku, który mieszany jest automatycznie w specjalnym koszu. Podczas tynkowania trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prędkości przesuwania końcówki pistoletu, oraz trzymaniu go we właściwej odległości od ściany.
Jeśli tynkujemy budynek ze wstawionymi oknami i drzwiami, powinniśmy również zabezpieczyć te elementy na czas prac. W ten sposób unikniemy dodatkowej pracy związanej z usuwaniem zanieczyszczeń. Warto także podkreślić, że agregat do gładzi gipsowych działa pod dużym ciśnieniem i niefortunne skierowanie dyszy na taflę okna może skończyć się jego pęknięciem.