czwartek, 25 lipca 2024r.

Buty do biegania – jaki rozmiar powinniśmy wybrać?

photo 1605733160314 4fc7dac4bb16cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxib290c3xlbnwxfDB8fHwxNjYwNzU4NDk0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Dobór właściwych butów do biegania wcale nie jest prosty. To trochę tak jak z przymierzaniem krawata – można postawić na dowolny model, jednak tylko jeden będzie pasować. Dlatego decydując się na zakup butów, trzeba dokładnie się rozejrzeć. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich rozmiar. Jak powinno się go dobierać?

W pierwszej kolejności sprawdź wielkość stóp…

Aby swobodnie dobrać pasującą długość obuwia, trzeba wiedzieć ile mierzy nasza stopa. Najlepiej sprawdzić to w domowych warunkach wykorzystując zwykłą kartkę papieru oraz pisak.

Na początku ułóż kartkę na płaskiej powierzchni i połóż na niej swobodnie stopę. Bez ruszania kończyną zaznacz na kartce punkt, w którym kończy się najdłuższy palec. Następnie analogicznie zaznacz to miejsce za piętą. Potem możesz zmierzyć odległość między zaznaczonymi punktami i dowiesz się jak duża jest Twoja stopa.

Czynność powtórz z drugą kończyną. Wbrew pozorom, długość stóp może się nieznacznie różnić, choć niekiedy jedna z nich będzie dłuższa nawet o 2-3 cm. Dobierając buty biegowe trzeba to uwzględnić i wybrać taki rozmiar, który będzie pasował u obu kończyn…

Buty dopasowane będą najlepsze?

Odpowiedź brzmi: niekoniecznie… Przed zakupem, zastanów się, do czego obuwie będzie Ci potrzebne. Jeśli chcesz wykonywać krótkie, kilkukilometrowe treningi, postaw na buty męskie do biegania w rozmiarze maksymalnie 0,5 cm większym od długości stopy. Warto podkreślić, że takie produkty sprawdzą się doskonale po stabilnej, płaskiej nawierzchni.

Biegacze, którzy planują pokonać dłuższe trasy powinni postawić na obuwie większe. Najlepiej wybrać produkt o 1 cm dłuższy, dzięki czemu opuchnięta i zmęczona treningiem stopa nie będzie uciskać na ścianki butów. Buty do biegania w terenie również powinny być nieco dłuższe – ułatwi to zbieganie z pagórków i stromych odcinków.

Rozmiar to nie wszystko…

Odpowiedni numer butów do biegania to oczywiście podstawa, przy zakupie liczą się jednak również inne cechy. Szczególne znaczenie ma właściwa podeszwa, która będzie dopasowana do typu pokonywanej nawierzchni. Bieganie po twardym asfalcie czy kostce brukowej wymagać będzie silniejszej amortyzacji niż pokonywanie trawiastych odcinków. 

Zastanawiając się jakie buty do biegania wybrać, warto zwrócić uwagę również na pozostałe cechy, takie jak elastyczność cholewki, rodzaj materiału, z którego zostały przygotowane, wbudowane systemy wentylacji czy wygodę korzystania. Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne i mogą poprawić komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie treningu.