poniedziałek, 14 listopada 2022r.

Ceramidy – czym są i jaki mają wpływ na naszą skórę?

Ceramidy - czym są i jaki mają wpływ na naszą skórę?

Każdy, kto cierpi na choroby skóry, takie jak egzema czy łuszczyca, na pewno widział słowo “ceramidy” na opakowaniach niektórych produktów do pielęgnacji skóry. Jednak czym one są? Ceramidy są rodzajem tłuszczu, który utrzymuje razem komórki skóry w naskórku. Wraz z cholesterolem i wolnymi kwasami tłuszczowymi tworzą lipidy w górnej warstwie skóry. Ceramidy są wytwarzane przez nasze ciała naturalnie. Pomagają utrzymywać skórę nawilżoną i jędrną oraz wyrównać drobne zmarszczki. Poprzez uszczelnienie na powierzchni skóry zapobiega utracie nawilżenia. Niestety wraz z wiekiem produkcja ceramidów spada. Istnieją jednak sposoby na zwiększenie ich liczby.

Dlaczego z wiekiem nasze ciało produkuje coraz mniej ceramidów?

Chociaż niedobór ceramidów może wystąpić praktycznie w każdym wieku, powodując suchość skóry, egzemę czy trądzik, to udowodniono, że ich produkcja maleje wraz z wiekiem. Skutkiem ich nieodpowiedniej ilości jest osłabienie bariery utrzymującej w naszej skórze nawilżenie. Zwiększa się także ryzyko przedostania się substancji drażniących i alergenów do skóry, która staje się szorstka i podrażniona. 

Jak możemy zapobiec utracie ceramidów?

Poza naturalnym procesem starzenia, nasza skóra może być również narażona na przedwczesne wyczerpanie ceramidów, które następuje w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji. Nadmierne szorowanie, używanie nieodpowiedniego mydła czy ekspozycja na zimne lub suche powietrze mogą doprowadzić do wyczerpania zapasów ceramidów w naszej skórze. Aby tego uniknąć, powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

  • prysznic powinien trwać nie dłużej niż 10 minut, w jego trakcie używamy letniej lub ciepłej wody oraz delikatnego środka czyszczącego (mydło, żel);
  • po prysznicu zamiast wycierać skórę ręcznikiem, delikatnie ją osuszamy;
  • po kąpieli/prysznicu nawilżamy skórę balsamem;
  • jeśli powietrze w naszym domu jest suche, powinniśmy użyć nawilżacza powietrza;
  • do codziennej pielęgnacji włączamy krem nawilżający, bogaty w ceramidy;

Czy istnieje różnica pomiędzy ceramidami naturalnymi a preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry?

Różnice pomiędzy naturalnymi ceramidami a zawartymi w produktach do pielęgnacji są znikome. Po zmieszaniu z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi, syntetyczna mieszanka ceramidów bardzo przypomina te występujące naturalnie. Ceramidy zawarte w kosmetyku, który kupimy są praktycznie takie same jak te, które wytwarza nasze ciało. 

Kto może używać kosmetyków z ceramidami?

Ponieważ ceramidy są naturalnym lipidem występującym w naszej skórze, są one bezpieczne dla każdego rodzaju skóry. Szczególnie polecane są dla skóry dojrzałej. Produkty takie jak sera, balsamy i kremy zapewniają maksymalne wchłanianie. Możemy ich używać samodzielnie lub ze środkami złuszczającymi, aby uniknąć potencjalnych podrażnień.

Czy suplementy mogą zastąpić naturalne ceramidy?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych suplementów, w tym z ceramidami. Jednak specjaliści są sceptycznie nastawieni w stosunku do nich, ponieważ uważają za mało prawdopodobne, aby doustne spożycie ceramidów miało jakikolwiek wpływ na wewnątrzkomórkowe procesy biochemiczne skóry. Zamiast suplementów zalecają stosowanie kosmetyków z ceramidami oraz odpowiednią dietę zawierającą produkty bogate w przeciwutleniacze.