czwartek, 25 lipca 2024r.

Co to jest firma rekrutacyjna? Poszukiwanie pracowników

Co to jest firma rekrutacyjna? Poszukiwanie pracowników

Większość osób kojarzy pracę rekrutera z tymi, którzy przeglądają życiorysy przesłane przez kandydatów, a następnie wybierają kandydatów spełniających oczekiwania firmy.

Tło stereotypów

Rekruci często padają ofiarą stereotypów. Niektórzy uważają, że automatycznie odrzucają CV ze względu na wiek lub lukę w karierze i zadają trudne pytania bez pracy, aby postawić kandydata w stresującej sytuacji. Jednak prawda jest zupełnie inna. Pojawia się pytanie gdzie szukać pracowników.

W wewnętrznych działach HR rekrutacji dokonują również często osoby, które to robią dodatkowo – wraz z wykonywaniem typowych zadań HR, czyli koordynatorów HR. Znalezienie kandydata w branży IT jest bardzo trudne, dlatego rekrutacja jest podzielona na dwa etapy w przypadku agencji rekrutacyjnych lub prowadzona w jednym etapie w przypadku wewnętrznych działów HR, które często korzystają ze źródeł. gotowych kandydatów.

Dbanie o wysoką jakość usług

O powyższy proces dbają osoby, które zajmują większość wymienionych wcześniej stanowisk, ale to jest główne zadanie badacza i poszukiwanie talentów partnera. Zawierają życiorys i podstawowe informacje o kandydacie – oczekiwania finansowe, dostępność pracy czy preferowany rodzaj umowy. O kolejnych krokach rekrutacji decydują wewnętrzni rekruterzy, którzy zastanawiają się gdzie szukać pracowników.

Często zdarza się, że kandydat dostaje tyle wolnych miejsc, że nie może odpowiedzieć lub po prostu męczy się codziennym kontaktem z wakatami. Zjawisko to wywołuje u ludzi zwykłą frustrację, gdyż pomimo ogromnej ilości pracy i badań wielu osób, czasami takie działania nie przynoszą żadnego efektu. Musisz być bezpieczny przed niepowodzeniami i znać swoje cele – śmiało. Zdarza się też, że osoby, z którymi się kontaktujemy, są dla nas po prostu niegrzeczni. Nie trzeba sobie pozwolić na takie sytuacje.

Jak postrzega siebie firma rekrutacyjna?

Oczywiście jesteśmy twarzą firmy, w której rekrutujemy, a nasza praca często kojarzy się z wizerunkiem, ale nie oznacza to bycia gruszką. Jeśli kandydat jest zaangażowany w takie zachowanie w życiu zawodowym, poświęć mu elegancką uwagę. Nie bierz też tych komentarzy do siebie. Wtym aspekcie powinno się zadawać pytanie gdzie szukać pracowników.

W większości przypadków kandydat prawdopodobnie nie chce Cię urazić, ale chce wyrazić rozczarowanie w wyniku częstego kontaktu z rekruterami. Możesz spotkać się z komentarzem, że jesteś niezdolny do pracy, ponieważ nie masz szczegółowych informacji o budżecie na to stanowisko. Co wtedy robić? Należy wyjaśnić kandydatowi, że klient nie przewidział takiego zakresu, ponieważ jest otwarty na oferty płacowe kandydatów.