czwartek, 25 lipca 2024r.

Czym jest podatek PCC od zakupu mieszkania? Kto jest zobowiązany do zapłacenia takiego podatku?

photo 1612746240313 734c396e8459cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3N3x8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2NzgyNzM5MTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Zakup mieszkania wiąże się nie tylko z samym wyborem nieruchomości, podpisaniem mowy i dokonaniem wpłaty, ale również wieloma innymi ważnymi formalnościami. Aby cała transakcja zakupu mieszkania przebiegła bez problemów, warto mieć podstawowe informacje na ten temat. Dzięki temu będziemy czuli się również bezpieczniej, jeżeli chodzi o tak dużą inwestycję. Jednym z elementów, jeżeli chodzi o zakup mieszkania, jest podatek PCC. Czym jest tym podatek i kto jest zobowiązany do jego zapłaty?

Podatek PCC od zakupu mieszkania – co to jest?

Podatek PCC od zakupu mieszkania określany jest, jako podatek od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tego podatku wynosi 2% wartości mieszkania. Kto musi zapłacić taki podatek i czy jego opłacenie zawsze jest konieczne?

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego podatek PCC opłaca deweloper. Jest to duże udogodnienie dla kupującego, ale także mniej formalności.

Nie zwalnia to jednak z posiadania odpowiedniej wiedzy, jeżeli chodzi o zakup nieruchomości. Apartamenty luksusowe, czy też zwykłe mieszkania wymagają dopełnienia takich smaych formalności, a więc pewna wiedza jest tutaj niezbędna.

Podatek PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego – jak wygląda?

Kto jest odpowiedzialny za zapłacenie podatku PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego? Jeszcze do niedawna obowiązek zapłaty podatku PCC miał każdy, kto kupował mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego. Obecnie przepisy uległy zmianie i przedstawiają się one nieco inaczej.

Tutaj podatek od czynności cywilnoprawnych nie obowiązuje w przypadku zakupu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Podatek PCC obowiązuje dopiero, jeżeli zostanie zakupione szóste i kolejne mieszkanie, a jego wysokość wtedy będzie wynosiła 6%.

Dlaczego należy pamiętać o dopełnianiu formalności w związku z zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania to bardzo ważna inwestycja w życiu większości osób. Kupując lokal po raz pierwszy, możemy nie wiedzieć, jakie dokładnie formalności należy dopełnić. Brak tak ważnych informacji w tym zakresie jest ogromnym błędem, ponieważ możemy nieświadomie pominąć pewne formalności, co może wiązać się z różnymi konsekwencjami.

Klient powinien się zatem przygotować do zakupu mieszkania, jeszcze, zanim wybierze konkretną ofertę. Znalezienie informacji dotyczących nabycia nowej nieruchomości i konieczności dopełnienia różnych formalności nie jest trudne. Korzystając z usług doświadczonych i profesjonalnych deweloperów, możemy również liczyć na ich doradztwo w pewnych kwestiach.