niedziela, 02 października 2022r.

Dekorowanie: sitodruk na butelkach szklanych

unnamed file

Pośród zróżnicowanych metod zdobienia szkła, szczególną uwagę zwraca technika sitodruku. Z jej pomocą można w prosty sposób przygotować motywy ze skomplikowanymi detalami, które świetnie dopasowane będą do powierzchni naczynia.  Wykorzystując tę technikę można przyozdobić wyroby szklane i przygotować opakowanie produktu w oryginalnym stylu. Sprawdzimy dziś, na czym polega metoda i czy rzeczywiście jest taka skuteczna…

Technika sitodruku – jak to działa?

To technologia, która wykorzystuje specjalnie zaprojektowane siatki. Polega ona na przeniesieniu barwnika z jej struktury i odbicie na wewnętrznej lub zewnętrznej powierzchni naczynia.

Sitodruk na butelkach szklanych nanoszony jest przy udziale wysokiej temperatury. Powoduje ona idealne przytwierdzenie zastosowanego barwnika do powierzchni oraz jego utwardzenie. 

Zaletą zastosowania specjalnych siatek do tworzenia barwników jest ich wysoka precyzja. Dzięki tak przygotowanym modelom można przygotować kompozycje, w których dokładnie określamy położenie, kształt oraz wielkość nanoszonych elementów. Dzięki temu, sitodruk na butelkach może pomóc stworzyć unikalne barwne kompozycje.

Zalety dekorowania metodą sitodruku

Technika zdobienia osiąga bardzo dużą popularność. Przygotowany sitodruk na szkle wybierany jest zarówno do produkcji unikalnych, skomplikowanych kompozycji, jak i zaawansowanych motywów. Jako główne zalety metody należy tutaj wskazać:

  • Łatwość przygotowania dekoracji, dzięki czemu można znacznie przyspieszyć produkcję naczyń,
  • nieograniczone możliwości wykonania projektów, pod względem kolorystyki i stopnia skomplikowania ich budowy,
  • możliwość wykonania masowej produkcji wyrobów szklanych przy niskich kosztach sitodruku
  • duża precyzja wykonania dekoracji,
  • imponująca wytrzymałość motywów na szkle, którą można dodatkowo wzmocnić poprzez powtórne wypalanie butelek.

A może inne metody zdobienia?

Aby odpowiednio przyozdobić powierzchnię szkła, nie zawsze trzeba wykorzystywać sitodruk. Szkło jest wytrzymałym surowcem, na którym można wykonać skomplikowane projekty dekoracji z użyciem innych technik, takich jak:

  • metalizacja – metoda zdobienia polegająca na napyleniu powierzchni butelki cienką warstwą metali szlachetnych. Pozwala ona uzyskać barwne detale o idealnie lśniącym połysku,
  • hot stamping – technika do przygotowania idealnie lśniących powierzchni, która wykorzystuje specjalne wielowarstwowe folie barwne,
  • matowienie – proces polegający na przygotowanie szeregu mikrouszkodzeń na naczyniu, przez co uzyskuje się znacznie silniejszy efekt rozproszenia promieni świetlnych,
  • standardowe malowanie – wciąż popularna metoda zdobienia, która daje szereg możliwości przygotowania barwnych kompozycji.