środa, 04 grudnia 2024r.

Gabinet weterynaryjny z RTG. Czy warto poszerzyć działalność o pracownię diagnostyki obrazowej?

unnamed file 2

Badania rentgenowskie to skuteczna metoda diagnozowania tak w medycynie ludzkiej, jak i w weterynarii. Z tego powodu, coraz więcej klinik weterynaryjnych i mniejszych gabinetów zaopatruje się w aparaty RTG. Współcześnie coraz większe wymagania w leczeniu powodują, że chętniej nabywane są całe systemy cyfrowe, od aparatów, przez czytniki i detektory po wysokiej klasy monitory przystosowane do badań radiograficznych.

Urządzając nowy gabinet od razu warto zastanowić się nad zainwestowaniem w radiografię cyfrową. Przede wszystkim, niezależnie od ilości miejsca, można wybrać taki sprzęt, który zaspokoi potrzeby każdego właściciela gabinetu weterynaryjnego. W dużej klinice zastosowanie znajdą cyfrowe aparaty i wyspecjalizowane stoły RTG, a mały gabinet może wykorzystać do diagnozowania przenośny aparat RTG, który przyda się również w pracy terenowej.

Dlaczego pracownia diagnostyki obrazowej jest istotna w pracy weterynaryjnej?

Diagnoza przy pomocy tradycyjnych metod nie zawsze daje miarodajny wynik. Posiadając wyposażoną pracownię radiograficzną możemy osiągnąć w tej dziedzinie o wiele więcej. Inwestując w cyfrowe urządzenia zyskać można wysokiej jakości obrazowania, a także niższe koszty eksploatacyjne. 

Nowoczesne aparaty RTG i czytniki DR w połączeniu ze zintegrowanym oprogramowaniem pozwalają zmniejszyć dawki promieniowania. To przekłada się na większe bezpieczeństwo prowadzonych badań diagnostycznych. Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego w sprzęt radiograficzny w krótkim czasie przełoży się wydajność i efektywność prowadzonej działalności.

Jak ucyfrowić posiadaną pracownię RTG?

Chcąc uzyskać lepsze wyniki obrazowania warto analogową pracownię diagnostyki obrazowej ucyfrowić. To wiąże się z wyposażeniem aparatu RTG w nowoczesny czytnik cyfrowy. Radiografia CR nie wymaga wymiany całego sprzętu, a jedynie elementów obrazowania na cyfrowe odpowiedniki. 

Ucyfrowienie przekłada się na oszczędność miejsca w pracowni, gdyż wyeliminowana zostaje potrzeba urządzenia pomieszczenia do wywoływania klisz. Obraz z aparatu RTG przenoszony jest przez czytnik CR do monitora i dzięki zastosowanemu oprogramowaniu może być błyskawicznie przeanalizowany.

Zalety ucyfrowienia klinki weterynaryjnej

Ucyfrowienie kliniki daje szereg korzyści, wśród którym wymienić należy wysokie parametry uzyskanych obrazów. To daje możliwość szybszej i bardziej precyzyjnej diagnozy. Warto nadmienić, że cyfryzacja pozwala również na dobrą organizację całej kliniki dzięki możliwości zapisywania danych pacjentów w formie elektronicznej, bez tworzenia archiwów papierowych.