poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Gdzie można uprawiać jogging? Sprawdź jak zmotywować się do regularnych treningów

photo 1460353581641 37baddab0fa2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOXx8Ym9vdHMlMjBuaWtlJTIwYWRpZGFzfGVufDF8MHx8fDE3MDkxNDAwMjV8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Popołudnie po ciężkim dniu w pracy najlepiej spędzić aktywnie. Liczne badania pokazują, że regularne treningi na świeżym powietrzu nie tylko korzystnie wpływają na nasze ciało, lecz również na umysł. Dlatego warto znaleźć motywację, chociażby do biegania, które nie jest zbyt wymagającą dyscypliną. Jak zacząć treningi? I gdzie najlepiej biegać?

Bieganie tylko dla sportowców? Niekoniecznie

W powszechnej opinii utarło się mylne przekonanie, że jogging jest wymagającym sportem i jedynie osoby o odpowiedniej kondycji i szczupłej sylwetce mogą wytrzymać tak duże obciążenie. W rzeczywistości biegać może każdy, choć osoby cierpiące na niektóre choroby, takie jak niewydolność krążenia czy problemy z oddychaniem powinny skonsultować pomysł z lekarzem.

Dlaczego zatem tak mało osób biega? Wynika to głównie z niewłaściwego planu treningowego, oraz zbyt wysokich oczekiwań na samym początku. Każdy, kto zaczyna przygodę z joggingiem musi zdawać sobie sprawę, że jeden trening nie uczyni z niego maratończyka. Dlatego kluczowe znaczenie będzie mieć dobór odpowiedniej prędkości biegania, trasy i częstotliwości treningów.

Gdzie można biegać?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – praktycznie wszędzie! Wystarczy założyć odpowiednie buty nike damskie i przykładowo wybrać się na przebieżkę po miejskim parku. Należy przy tym jednak pamiętać o właściwym dopasowaniu butów. Podeszwa obuwia na asfalt będzie miała nieco inną budowę niż spód wariantów przystosowanych do biegania w terenie.

Jak przełamać strach przed bieganiem? Z tym pytaniem mierzą się często osoby początkujące, które nie uprawiały dotąd żadnego sportu. Jeżeli czujemy się niepewnie w trakcie treningu, możemy zacząć aktywność w późniejszych godzinach i stopniowo oswajać się ze specyfiką sportu. Po kilku treningach z pewnością nabierzemy pewności siebie i jogging stanie się bardziej przyjemny.

Rozgrzewka przede wszystkim

Nie należy rozpoczynać biegania bez porządnej rozgrzewki. To kluczowy element treningu, dzięki któremu nasze ciało będzie w pełni przygotowane do wzmożonego wysiłku. Rozgrzewkę warto wykonać w założonych damskich butach nike i już na tym etapie sprawdzić, w jaki sposób układają się one na stopie.

Pamiętajmy nie tylko o mięśniach nóg, ale i całym ciele. Kilka wymachów rąk, skrętów tułowia czy wykroków z pewnością pomoże rozgrzać całe ciało. Już 10 minut rozgrzewki wystarczy, byśmy poczuli się pewniej i uniknęli kontuzji w trakcie treningu.