poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Ile kosztuje geometria kół? Sprawdzamy podstawowe stawki za pracę

Ile kosztuje geometria kół? Sprawdzamy podstawowe stawki za pracę

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy powinno stanowić sprawę priorytetową. To nie tylko obowiązek prawny, który powinni przestrzegać kierowcy – nikt z prowadzących samochód nie chce być świadkiem lub sprawcą wypadku. Dlatego regularnie sprawdzamy pojazd i dokonujemy niezbędnych napraw. Jednym z zabiegów często potrzebnych do uniknięcia problemów na drodze jest ustawienie zbieżności kół. Choć niektórzy uważają, że jest to zbyteczny wydatek, krótkotrwałe naprawy mogą znacznie podwyższyć komfort jazdy. Ile kosztuje taka usługa?

Czym jest geometria kół?

W najprostszym ujęciu, jest to ustawienie ich osi względem siebie nawzajem. W samochodzie powinny one być w idealnie prostym położeniu, niestety taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. W trakcie jazdy koła nieustannie narażone są na przeciążenia, które po pewnym czasie utrwalają się i położenie elementów ulega zmianie.

Czy jest to niebezpieczne dla kierowcy? Przy minimalnym kącie odchylenia istnieje pewne zagrożenie, bowiem w skrajnie niekorzystnych warunkach nierówno ustawione koła mogą przyczynić się do utraty panowania nad kierownicą. To również dodatkowy problem ze względu na nadmierne i nierównomierne ścieranie opon – dłuższe bagatelizowanie problemu może doprowadzić do przerwania ich ciągłości!

Gdzie można naprawić takie usterki?

Ustawienie zbieżności to jedna z podstawowych usług, którą przeprowadzimy w renomowanym warsztacie. Wykorzystywane do tego celu systemy mogą skorygować problemy z ustawieniem przy dokładności do kilku setnych części stopni.

Komputerowa geometria kół jest prostym i stosunkowo szybkim zabiegiem, który mechanicy będą mogli przeprowadzić od ręki. W trakcie prac sprawdzane są wszystkie parametry geometrii, to znaczy:

  • zbieżność kół,
  • kąt ich pochylenia,
  • kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy,
  • kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy.

Ile kosztuje ustawienie zbieżności kół?

Choć usługa jest dość istotna, nie jest przy tym zbyt droga. W specjalistycznym warsztacie samo sprawdzenie zbieżności kół wiąże się z wydatkiem 80-100 zł. Jeśli potrzebne będą dodatkowe prace naprawcze, musimy liczyć się z koniecznością dopłaty maksymalnie 40 zł za każdy regulowany w samochodzie kąt.

Takie prace najlepiej przeprowadzać w trakcie corocznych prac serwisowych, lub przy wymianie opon na letnie, lub zimowe. Kierowcy bardzo często zapominają wtedy o tym istotnym aspekcie, co może przełożyć się na pogorszenie bezpieczeństwa na drodze.  Prosty test i skorygowanie kątów nachylenia pomaga jednak wyeliminować problem.