niedziela, 28 maja 2023r.

Ile kosztuje maszyna CNC? Jakie czynniki wpływają na koszty zakupu obrabiarek CNC?

Popularność maszyn CNC wcale nie maleje, co oznacza, że wiele zakładów produkcyjnych zajmuje się obróbką przeprowadzaną za pomocą typu urządzeń. Zakup obrabiarek CNC to często duży wydatek, jednak pomimo tego wiele przedsiębiorstw decyduje się na taką inwestycję. Jakie koszty są związane z zakupem takich maszyn i czy co jest najważniejsze podczas ich zakupu?

Obrabiarki CNC – koszty zakupu

Duża dostępność tego typu maszyn powoduje, że ceny są zróżnicowane. Co więcej, obrabiarki CNC można kupić nie tylko nowe, ale również te z rynku wtórnego, co także ma wpływ na ostateczną cenę. W przypadku określania kosztów brane są pod uwagę różne kryteria m.in. producent, użyte do produkcji materiały, stan maszyny, a także zakres prac, jakie będzie można wykonywać.

Niektóre obrabiarki CNC można kupić już za kilka tysięcy, jednak ich możliwości są zazwyczaj ograniczone. Poza tym są to często starsze modele odbiegające zarówno wyglądem, jak i wykonywanymi czynnościami od nowoczesnych obrabiarek.

Jeżeli zależy nam na bardziej profesjonalnym urządzeniu, które da naprawdę ogromne możliwości, trzeba liczyć się z wydatkiem nawet powyżej 100 tys. złotych. Do takich maszyn zaliczamy m.in. lasery przemysłowe, centra frezarskie oraz inne wyspecjalizowane urządzenia przeznaczone do obróbki.

Od czego zależy wybór obrabiarki?

Wybór maszyny CNC jest uzależniony od kilku czynników. Jednym z nich jest miejsce, gdzie dane urządzenie będzie wykorzystywane. W przypadku osób mających mały warsztat, gdzie wymagania dotyczące obróbki nie są wygórowane nie trzeba inwestować w drogie i nowoczesne urządzenia.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku dużych zakładów przemysłowych, gdzie odbiorcy oczekują, że zlecone prace będą wykonane z pełnym zaangażowaniem i na sprzęcie dobrej jakości. Poza tym ważna jest również kwestia finansowa, co ma wpływ na ostateczny wybór. Duże firmy, które inwestują w drogie urządzenia najczęściej po niedługim czasie, obserwują już zyski, co wpływa na jeszcze lepsze prosperowanie przedsiębiorstwa.

Czy warto inwestować w drogie maszyny CNC?

Przedsiębiorstwa, których sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że są w stanie zainwestować w drogie maszyny z pewnością, podejmą decyzję o zakupie nowego sprzętu. Oczywiście decyzja ta musi być dokładnie przeanalizowana, aby było wiadomo, czy nowe maszyny są naprawdę potrzebne.

W przypadku szukania konkretnych maszyn CNC trzeba nie tylko porównać oferty pod względem cenowym, ale także jakościowym. Niekiedy zdarzają się świetne okazje, jeżeli chodzi o naprawdę dobre obrabiarki, a więc istnieje szansa na zakup dobrych maszyn w dobrej cenie.