czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Ile kosztuje piaskowanie felg stalowych?

unnamed file 4

Choć felgi aluminiowe są bardziej wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych, wielu kierowców nadal stosuje stalowe odpowiedniki. Są one przede wszystkim tańsze, mają także wysoką wytrzymałość, dzięki czemu, niektórzy kierowcy wychodzą więc z założenia, że takie osłony wystarczą. Dodatkową zaletą tych felg jest możliwość ich przykrycia kołpakami, co zwiększa walory estetyczne pojazdu. Takie rozwiązanie niesie jednak spore ryzyko korozji, którą można zwalczyć wykonując piaskowanie.

Dlaczego felgi rdzewieją?

Stalowe felgi co prawda posiadają dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jednak po pewnym czasie użytkowania mogą one zacząć korodować. Przed tym procesem nie można się w pełni zabezpieczyć. Zjawisko jest efektem ścierania powłoki lakierniczej pokrywającej felgi, na skutek warunków drogowych.

Początkowo pojawiający się rdzawy nalot nie jest co prawda niebezpieczny, jednak znacznie zaburzy wygląd pojazdu. Bagatelizowany problem może przynieść znacznie gorsze skutki, bowiem postępująca korozja będzie osłabiać strukturę felg. Przy stosunkowo niewielkich ubytkach, sprawdzi się procedura piaskowania, dzięki której powierzchnię felg można będzie jeszcze wyczyścić.

Piaskowania felg w praktyce

Podczas tego procesu wykorzystuje się odpowiednie ścierniwo do piaskowania, które jest dopasowane do charakteru obrabianego elementu. Technika czyszczenia polega na wyrzucaniu pod dużym ciśnieniem dostarczonych do urządzenia drobin, które uderzają w obrabiany element z odpowiednią siłą. W momencie zderzenia, ziarenka piasku odrywają istniejącą podłogę lakierniczą oraz ślady korozji.

Proces jest wydajny, o ile dobrany zostanie odpowiedni rodzaj ścierniwa. W przypadku stali może nim być drobnoziarnisty kwarc lub korund do piaskowania. Po przeprowadzonej czynności trzeba również pokryć ponownie całą powierzchnię felgi lakierem zabezpieczającym.

Niedrogi i bezpieczny sposób czyszczenia?

Koszty przeprowadzenia piaskowania wynoszą zwykle od 250 do 300 zł. Warto jednak dodać, że ostateczna wycena zależy od średnicy felg, lokalizacji zakładu mechanicznego i jego renomy. Wydatki mogą się ponadto zwiększyć, w przypadku gdy klient zamówi również lakierowanie wyczyszczonych felg.

Piaskowanie felg ma jednak również wady. Nie jest to w pełni bezpieczny sposób usuwania rdzy, ponieważ technika niesie ze sobą ryzyko wystąpienia chorób dróg oddechowych i płuc, ze względu na dużą ilość szkodliwego pyłu. Dlatego osoba przeprowadzającą tę czynność powinna przestrzegać zasad bhp i zakładać ubranie chroniące ciało. Niestety, trwałość nowej powłoki po piaskowaniu nie będzie już tak wysoka jak na początku, jednak z pewnością piaskowanie pomoże odświeżyć powierzchnię felg.