czwartek, 10 listopada 2022r.

Ile kosztuje przegląd techniczny pojazdu?

unnamed file 1

Aby pojazd, którym się poruszamy nie stwarzał zagrożenia dla kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg, musi być w pełni sprawny. Dlatego też jest państwowy obowiązek przeprowadzenia kontroli samochodu, której zwykle dokonuje się raz na rok. Choć przymus ten wiąże się z dodatkowymi kosztami, jest to działanie konieczne, dzięki któremu można łatwo sprawdzić pracę ważnych podzespołów w samochodzie. Ile kosztuje taki przegląd?

Jak często przeprowadzany jest przegląd pojazdu?

Częstotliwość badań kontrolnych samochodu jest zależna od jego wieku. W przypadku używanych aut, trzeba udać się do warsztatu samochodowego raz na rok. Inaczej sytuacja wygląda gdy chcemy serwisować nowsze modele aut.

Przez pierwsze 3 lata użytkowania po wyjeździe z salonu, kierowca zobowiązany jest wykonać przegląd tylko raz. Następny przegląd przeprowadza się po kolejnych dwóch latach, potem już trzeba wykonywać je co rok. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli samochód posiada instalację gazową – wtedy, niezależnie od  wieku obowiązkowa będzie coroczna mechanika samochodowa.

Co jest badane podczas przeglądu?

Nie wszystkie elementy samochodu poddawane są kontroli podczas serwisowania. Dobry mechanik zwykle przeprowadza trójetapowy przegląd, na który składa się: 

  1. identyfikacja pojazdu, podczas której mechanik samochodowy sprawdza zgodność numeru VIN z dokumentami oraz jego czytelność,
  2. kontrola stanu technicznego pojazdu, w szczególności podzespołów, które odpowiadają za bezpieczeństwo jego użytkowania,
  3. sprawdzenie dodatkowego wyposażenia samochodowego, przykładowo zamontowanej w nim instalacji LPG.

Podczas badania nie kontroluje się więc sprawności samochodu, czy jego wydajności, a jedynie poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się nim i przestrzegania norm ochrony środowiska. Oznacza to, że niektóre mniejsze usterki, niemające wpływu na przebieg jazdy mogą zostać pominięte. Z kolei inne, takie jak uszkodzenie wahacza, czy niesprawne hamulce mogą skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez serwis samochodowy. Kraków jest jednak miejscem, w którym do takich sytuacji dochodzi szczególnie rzadko.

Jakie są koszty takiego badania?

Ceny za wykonanie przeglądu nie zależą od samych warsztatów samochodowych, są one przyjęte jako stałe kwoty. Zależą przede wszystkim od typu pojazdu oraz dodatkowego wyposażenia, które on zawiera. Wynoszą one odpowiednio:

  • dla samochodu osobowego – 99 zł,
  • w przypadku pojazdu z instalacją LPG – 162 zł,
  • dla motocykla – 63 zł,
  • dla przyczepy – 79 zł.

Oczywiście mowa tutaj jedynie o kosztach przeprowadzenia serwisowania. Mogą one zostać zwiększone o opłaty związane z naprawami podzespołów, na które zwrócił uwagę mechanik samochodowy.