sobota, 01 października 2022r.

Jak wybrać drzwi z doświetlami?

unnamed file 2

Korytarz lub przedsionek nie muszą być ciemnie. Zamontowanie drzwi z naświetlami bocznymi lub górnymi da efekt jasności w pomieszczeniu oraz odda niezwykle atrakcyjny wygląd drzwi. Jest to szczególnie pożyteczne rozwiązanie pozwalające na dodatkowe oszczędności energii.

Odpowiednio wykonane drzwi zewnętrzne z doświetlami wykorzystują światło zewnętrzne, ale również muszą stanowić dobrą barierę izolacyjną. Energooszczędność zakłada, że każdy użyty w projekcie domu element poprawi jej parametry. Ładne drzwi, a do tego odpowiednio wykonane spełnią wymogi termoizolacji domu.

Jakie naświetla wybrać?

Naświetle boczne jest przeszklonym elementem montowanym w drzwiach, a także nad nimi. W zależności od indywidualnego gustu, jak również potrzeby rozjaśnienia wnętrza można różnorodnie je dopasować.

Wybór drzwi z doświetlami zależy też od wielkości przestrzeni wokół drzwi do wykorzystania. Naświetla można montować w różnych kombinacjach, a elementy dobierać według swojego projektu. Ważne jest zachowanie ich właściwości praktycznych oraz reprezentacyjnego wyglądu. 

Z czego składa się doświetle?

Cała konstrukcja składa się z ramy i wypełnienia. Dobre doświetla, choć rzadko dostępne to trzyszybowe konstrukcje. W komorach między szybami umieszczany jest gaz szlachetny. Całość jest trwała i odporna uszkodzenia. Co najważniejsze, takie doświetla są również dobrymi izolatorami ciepła.

Do produkcji używa się technologii aluminiowej, a profile dopasowane są do wymiaru drzwi. Aby uzyskać odpowiednią izolacyjność warto poszukać profilu o szerokości 90 mm. Ten typ doświetla i dopasowana do niego ościeżnica pozwoli na zachowanie wysokich parametrów domu energooszczędnego.

Jaki wygląd naświetla można uzyskać?

W doświetlach standardowo stosuje się przeszklenie. Wielu producentów urozmaica swoją ofertę. Można znaleźć doświetla mleczne, piaskowane, czy w formie lustra weneckiego. Również popularne są projekty paneli powleczonych okleiną taką samą, jak drzwi.

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu warto już na etapie projektu zdecydować się na zrobienie doświetli. Przeważnie u jednego producenta można uzyskać projekt samych drzwi i dokładnie dopasować boczne lub górne naświetla. Wówczas korzyść jest dwojaka. Projekt będzie spójny, a montaż przeprowadzony zostanie za jednym zamachem.

Nowoczesne budownictwo w praktyczny sposób umożliwia dopasowywanie do potrzeb różnych elementów dekoracyjnych. Naświetla, prócz wyglądu, również muszą podążać tym torem. Uzyskanie dobrych efektów wizualnych musi iść w parze z wysoką energooszczędnością.