sobota, 20 lipca 2024r.

Jak wybrać pierwszy garnitur?

unnamed file 1

Wybierając garnitur niezależnie od okazji należy pod uwagę wziąć kilka aspektów. Pierwszy garnitur zazwyczaj wymaga więcej uwagi, a przede wszystkim odpowiedniego doboru do indywidualnych gustów, sylwetki oraz nauczenia się zasad noszenia formalnego stroju. Już następny garnitur, smoking, czy też okazjonalny frak będzie łatwiej wybrać stosując wyuczone reguły.

Garnitur wybieramy z kilku powodów. Okazja jest najważniejszym elementem determinującym wybór, dopiero po określeniu jej należy wziąć pod uwagę resztę czynników. Niezależnie, czy będzie to garnitur ślubny, czy też strój do pracy trzeba wziąć pod uwagę wybór koloru, materiału i najważniejszą kwestię: kupić, czy uszyć?

Jak dobrać kolorystycznie strój formalny do okazji?

Zawsze warto postawić na klasyczną odmianę garnituru. Niektóre typy nigdy nie wyjdą z mody, a tak się dzieje z modelami dwuczęściowymi zawierającymi kamizelkę, najlepiej w kolorze granatu. Taki garnitur dobrze posłuży przy każdej okazji, od rozmowy kwalifikacyjnej po ślubny elegancki strój.

Inny kolor garnituru, np. szary, brązowy lub czarny musi być dobrze dopasowany do okazji. W przypadku czerni jest to bardzo formalna odmiana, a szary dobrze pasuje przy wielu okazjach, tak jak granat, choć trzeba dobrze dobrać do niego akcesoria. W przypadku brązu warto nadmienić, że nie do każdego pasuje, jednocześnie wymaga dobrego przygotowania, aby wyglądać odpowiednio elegancko.

Jak wybrać garnitur pod kątem sezonu?

Tu poza kolorystyką należy zwrócić uwagę na tkaninę. Ciepłe lato determinuje wybór lekkich materiałów, natomiast zima to okres, kiedy grubsza warstwa odzieży jest niezbędna. Na lato można sprawić sobie garnitur w pastelowych, jasnych kolorach, a zimą w ciemniejszych i spokojniejszych.

Dobrym materiałem na lato jest lekka wersja wełny tropikalnej lub len. Natomiast zimą można sięgnąć po tweed, flanelę wełnę o grubszym splocie. Ważne by dobrać taki materiał, który latem będzie odpowiednio przewiewny i lekki, a zimą ogrzeje.

Jak dobrać dodatki do garnituru?

Garnitur, sam w sobie, powinien być dobrze skrojony i uszyty na miarę, gdyż wówczas dopiero wygląda elegancko. Do takiego dopasowanego stroju należy odpowiednio dobrać akcesoria. Tu również warto zwrócić uwagę na okazję i odpowiednio dopasować obuwie.

Takie elementy, jak poszetka, krój klapy, czy ilość guzików można skonsultować w pracowni krawieckiej lub specjalistycznym sklepie. Profesjonalista pomoże dobrać wszystkie elementy tak, by mężczyzna prezentował się elegancko i odpowiednio do okazji.