poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Jak zabezpieczyć się przed utratą pracy? O czym powinny pamiętać osoby pracujące w Niemczech?

photo 1517048676732 d65bc937f952cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Praca w Niemczech to najczęściej główne źródło dochodu. Nic więc dziwnego, że utrata zatrudnienia może poważnie nadwyrężyć finanse oraz wpłynąć na gorsze samopoczucie psychiczne pracownika, który stracił pracę. Wiele osób zastanawia się, czy da się zabezpieczyć na wypadek utraty pracy w Niemczech. Co należy wiedzieć o zatrudnieniu w sąsiadującym kraju i jakie kroki podjąć w chwili utraty zatrudnienia?

Utrata pracy w Niemczech – czy pracownik może się w jakiś sposób zabezpieczyć?

Pracujesz w Niemczech, ale zastanawiasz się, co by było w momencie utraty zatrudnienia? Otóż są to realne obawy, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak długo będziemy pracować w danej firmie. Oczywiście zadowolenie obu stron ze współpracy sprawia, że stosunek pracy może trwać wiele lat, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do rozwiązania umowy.

Niestety nie zawsze możliwe jest podjęcie jakichkolwiek czynności, które mogłyby zapobiec zwolnieniu z pracy, zwłaszcza gdy zwolnienie jest zgodne z prawem. Warto jednak wiedzieć, że istnieje jeden sposób, który może nam pomóc w chwili otrzymania ewentualnego wypowiedzenia.

Chodzi tutaj o znajomość przepisów prawa pracy. Jeżeli będziemy wiedzieć, jakie mamy prawa i czego nie może pracodawca możemy podważyć otrzymane wypowiedzenie umowy o pracę. Dokument ten może zostać uznany za nieważny, w momencie, gdy pracodawca postąpi niezgodnie z przepisami podczas zwolnienia.

Kto stwierdza, że wypowiedzenie jest nieważne?

Pracownik, który otrzyma wypowiedzenie i zauważy, że może być ono niezgodne z prawem, ma możliwość podjęcia w tej sytuacji stosownych kroków. W tym celu należy złożyć wniosek przed sądem o stwierdzenie nieważności tego dokumentu.

Jeżeli sąd orzeknie, że faktycznie wypowiedzenie to jest nieważne pracodawca, musi przywrócić pracownika do pracy. Należy wiedzieć, że wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech nie zawsze zawiera błędy, co oznacza, że jest ono ważne, a pracownik ma obowiązek się do tego zastosować.

Czy pracownicy zza granicy często są zwalniani?

W przypadku zwolnienia pracownika nie ma największego znaczenia, czy jest obywatelem Niemiec, czy jest to obywatel Polski. Obecnie wielu pracowników pochodzących z Polski dobrze sobie radzi w pracy wykonywanej na rzecz niemieckiego pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy o pracę Niemcy wręczane jest w określonych sytuacjach, a więc nie ma tu mowy o czymś takim, jak zwalnianie wyłącznie Polskich pracowników. Dzięki temu osoby pracujące za granicą mogą być spokojne i nie muszą obawiać się zwolnienia wyłącznie dlatego, że pochodzą z innego kraju.