czwartek, 25 lipca 2024r.

Jaki dbać o czarny lakier samochodowy? Sprawdź podstawowe sposoby pielęgnacji

unnamed file 7

Czarny lakier pojazdu od lat jest wyznacznikiem luksusu i elegancji. To ponadczasowy kolor, który kojarzy nam się z limuzyną i nowoczesnym modelem na każdą okazję. Niestety, lakier tego koloru może przysporzyć kłopotów podczas eksploatacji. Jego kolor uwidacznia wszystkie zabrudzenia i niedoskonałości, które powstają w trakcie eksploatacji pojazdu. Na szczęście, przy odpowiedniej pielęgnacji, czarne lakiery samochodowe mogą przez długi  czas zachować swoją wyjątkowość. Jak zatem dbać o takie pojazdy?

Czemu czarny lakier jest tak problematyczny?

W przeciwieństwie do pozostałych barw, taki kolor powoduje uwidocznienie wszystkich defektów. Nawet drobne zabrudzenia, zachlapania pojazdu wodą z kałuży, czy pozostałości po niewielkim deszczu od razu są widoczne na karoserii.

Czarny kolor wpływa również negatywnie na jakość czyszczenia pojazdu. Posiadacze takich aut znacznie częściej skarżą się na zacieki i odbarwienia powstałe podczas pielęgnacji karoserii z wykorzystaniem nieodpowiednich środków. Nie można również wyczyścić pojazdu przy pełnym nasłonecznieniu, bowiem promienie szybko rozgrzewają powierzchnię i lakiery przemysłowe pokrywają się małoestetycznym nalotem.

Jak czyścić taki lakier?

W przypadku czarnych pojazdów najlepiej jest zrezygnować z tradycyjnych myjni. Detergenty stosowane w takich miejscach oraz brudne końcówki czyszczące mogą pozostawiać zacieki na karoserii, co niekorzystnie wpłynie na wygląd lakieru.

Właściciele samochodów powinni wybrać ręczne czyszczenie pojazdu. Powinno się ono odbywać w miejscu zacienionym i chłodnym. Wtedy powierzchnia karoserii nie będzie nierównomiernie nagrzewać się podczas czyszczenia.

Sam proces mycia warto rozpocząć od wstępnego spłukania drobin brudu i łatwo odskakujących ziaren piasku. Następnie wodą z detergentem należy usunąć skomplikowane zabrudzenia i osuszyć tak wyczyszczoną powierzchnię. Warto robić to w sposób dokładny, jeśli bowiem w trakcie końcowego płukania okarze się, że brud został w niektórych zakamarkach, znów powstać mogą zacieki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dystrybutor lakierów samochodowych proponuje zróżnicowane typy produktów o ciemnym kolorze. Istnieje kilka rodzajów koloru czarnego, z których każdy ma swój unikalny odcień. W czasie renowacji niektórych elementów karoserii powinniśmy więc zwrócić uwagę na kod lakieru.

Po umyciu pojazdu warto zabezpieczyć go dodatkową warstwą wosku. Hurtownia lakiernicza dostarczy również takie akcesoria w formie specjalnego mleczka lub bardziej skonsolidowanej postaci. Dzięki powłoce można będzie uniknąć śladów powstałych po lekkim deszczu oraz zapobiec nadmiernemu osadzaniu się błota.