sobota, 01 października 2022r.

Jakie buty do gry w tenisa ziemnego?

photo 1495555961986 6d4c1ecb7be3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8c2hvZXN8ZW58MXwwfHx8MTY0MjA2ODUzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Tenis ziemny należy do jednych z najbardziej wymagających sportów. Gwałtowne zrywy, zatrzymania i zmiana kierunku sprintu są tutaj bardzo częste. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem właściwego typu obuwia. Przy tak silnych obciążeniach stopy i kostki są szczególnie narażone na urazy. Jakie obuwie sportowe będzie najlepsze do gry w tenisa ziemnego?

Zwróć szczególną uwagę na podeszwę…

Do gry w tenisa wykorzystuje się specjalne korty z najczęściej utwardzoną sztuczną murawą. Przy takich warunkach stopy potrzebują dobrej amortyzacji, by płynnie rozkładać ciężar ciała i minimalizować napięcia. Dlatego dobierając obuwie sportowe do gry w tenisa, trzeba zwrócić szczególną uwagę na podeszwę.

Powinna ona być przygotowana z elastycznego tworzywa, które doskonale będzie amortyzować każdy krok. Podeszwa musi być przyczepna, jednak nie może być zbyt toporna, ponieważ utrudni to wykonanie ślizgu kończącego dobieg do piłki. Przy zbyt dużej przyczepności, taki bieg może skończyć się skręceniem kostki!

Od rozmiaru obuwia wiele zależy

W trakcie gry musimy czuć komfort stóp. Przy szybkich, zwrotnych akcjach nie można pozwolić sobie na niekontrolowane ułożenie palców czy całej stopy. Dlatego, odwiedzając sklep z butami sportowymi, zastanów się które warianty będą najkorzystniejsze. Pomyśl również, jakie skarpety wykorzystasz do gry, a jeśli masz możliwość załóż je przed próbowaniem butów w sklepie.

Obuwie sportowe do tenisa musi mieć odpowiednią ilość miejsca, by dało się w nich swobodnie poruszać palcami. Z kolei pięta w trakcie gry powinna nieruchomo trzymać się buta. Najlepiej, gdy kupowane produkty są w pełni dopasowane kształtem do stopy, co pomoże zminimalizować ryzyko skrzywienia jej ułożenia podczas biegu.

Określ swój typ stóp

Każdy z nas ma indywidualny sposób chodzenia. Ma to ogromny wpływ na pracę obuwia podczas rozgrywki seta. Ze względu na sposób stawiania stóp na podłożu, można określić osobę jako:

  • pronatora – to określenie dotyczy ludzi, u których stopa nadmiernie skręca się do wewnątrz w trakcie biegu lub chodu,
  • supinatora – w tym przypadku gracz ma tendencję do skręcania stóp na zewnątrz.

U niektórych osób powierzchnia obuwia ściera się równomiernie. W takim przypadku ruch stopy określany jest jako neutralny.

No dobrze, ale dlaczego to takie ważne? Rozpoznanie swojego układu stóp podczas chodzenia ma duży wpływ na dobór obuwia. Wiedząc, w jaki sposób chodzimy możemy dopasować kształt podeszwy do indywidualnych preferencji. Osoby promujące powinny wykorzystać markowe buty sportowe z twardszą cholewką i podeszwą, która zapewni im większą stabilizację kroku. Z kolei tenisiści o neutralnym typie stopy mogą wybrać obuwie sportowe bez dodatkowych systemów stabilizujących.