środa, 10 sierpnia 2022r.

Jakie firanki do pokoju dziennego będą pasować?

unnamed file 5

Firanki w salonie pełnią funkcję dekoracyjną, ale równocześnie mają za zadanie osłaniać okno przed słońcem, a także wzrokiem sąsiadów oraz przechodniów. Choć obecnie takie dekoracje okienne powoli odchodzą w zapomnienie, nadal można spotkać je w wielu domach i bez wątpienia warto brać je pod uwagę. Jakie firanki kupić do salonu?

Firanki czy zasłony?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym, jaką funkcję mają spełniać osłony okienne. Weźmy pod uwagę aranżację swojego salonu, a także ich funkcję. Jeżeli chcemy, aby wybrane osłony przede wszystkim chroniły pomieszczenie od słońca oraz przed wzrokiem sąsiadów, dobrym wyborem będą zasłony. Gdy zależy nam głównie na rozjaśnieniu wnętrza, lepiej sprawdzą się lekkie, zwiewne firany. 

Firany gotowe długie do salonu sprawdzą się doskonale, gdyż dodadzą wnętrzu ciekawego charakteru, sprawią, że pokój będzie miał ciekawy klimat. Obecnie rezygnuje się z firan we wzory, raczej stawia się na gładkie, zwiewne materiały.

Dekoracja pomieszczenia

Bardzo często osłony okienne pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Warto dopasować je do stylu, w jakim urządzony został salon, wybierajmy materiały naturalne, które są łatwe do utrzymania w czystości, ale także wyrzymałe, dzięki temu posłużą przez długi czas. Dobrym rozwiązaniem będą firanki wykonane z lnu lub bawełny. 

Firanki i zasłony można połączyć w jedną kompozycję, tak aby stanowiły całość. Dzięki temu wystrój pokoju dziennego będzie spójny i ciekawy. 

Jaka długość firan będzie odpowiednia?

Mimo że jeszcze dekadę temu w polskich domach można było spotkać krótkie firanki, dziś stanowią one rzadkość. W przestronnych, jasnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się długie firany, one prezentują się elegancko, stylowo, jednocześnie nowocześnie.

Firanki sięgające do parapetu nigdy nie będą wyglądać tak dobrze, jak długie firany i zasłony, wybierajmy takie, które będą nie tylko osłaniać okna, ale także dodadzą wnętrzu niebanalnego charakteru. 

Proste czy z dekoracjami?

Wybierając firany do salonu, bez wątpienia trafimy na różnego rodzaju wzory i kolory. Choć obecnie najmodniejszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem są proste, gładkie firany, można pójść o krok dalej i poeksperymentować z bardziej artystycznymi upięciami lub marszczeniami. W przypadku upięć idealnie sprawdzą się lejące tkaniny typu woal.

Każdy ma inny gust, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie rozwiązanie będzie lepsze. Najważniejsze jest to, aby wybrane osłony okienne dobrze współgrały z aranżacją salonu.