czwartek, 28 marca 2024r.

Kiedy leczenie kanałowe – objawy? Jakie konsekwencje niesie unikanie leczenia kanałowego?

photo 1643290975990 3087324652accropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Leczenie stomatologiczne jest bardzo ważne, gdyż pozwala na uratowanie zębów, które w przyszłości mógłby ulec całkowitemu zniszczeniu. Oprócz tradycyjnego leczenia polegającego na samym oczyszczeniu zęba i wypełnieniu wyróżnia się także leczenie kanałowe. Kiedy taka forma leczenia jest konieczna i jakie objawy mogą wskazywać na konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego?

W jakich sytuacjach leczenie kanałowe jest niezbędne?

Leczenie kanałowe musi zostać przeprowadzone, jeżeli w zębie dojdzie do zapalenia albo zakażenia miazgi. W takim przypadku leczenie endodontyczne jest ostatnią szansą na uratowanie zęba. Jeśli więc pacjent nie zgłosi się w porę do gabinetu stomatologicznego, może okazać się, że ząb trzeba będzie usunąć.

Leczenie kanałowe Wrocław polega na usunięciu miejsc zaatakowanych przez próchnicę oraz usunięciu miazgi zęba. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie i dezynfekcja kanałów.

Wypełnienie kanałów oraz założenie plomby to ostatni etap leczenia kanałowego. Cały ten proces pozwala na zachowanie stałego zęba, który dzięki odpowiedniemu leczeniu pozostanie nawet do końca życia.

Jakie objawy mogą sygnalizować o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Pacjenci, niejednokrotnie zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego, dopiero gdy nieprzyjemne objawy się nasilą skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Niestety zbyt długie odkładanie wizyty u specjalisty może spowodować poważne zniszczenie zęba.

Istnieje wiele objawów, które powinny nas zaniepokoić i skierować do dentysty. Często objawami sygnalizującymi, że niezbędne jest leczenie kanałowe są: mocny ból zęba nasilający się podczas jedzenia, opuchlizna na dziąsłach, inny kolor zęba lub dziąsła, duży ubytek oraz ropa w dziąśle. Wyżej wymienione objawy należą do najczęstszych, z jakimi można się spotkać w momencie, kiedy ząb musi zostać przeleczony kanałowo.

Czy można drugi raz leczyć zęba kanałowo?

W niektórych przypadkach powtórne leczenie kanałowe jest niezbędne. Dzieje się tak, jeżeli pojawi się stan zapalny w zębie, który już raz był leczony endodontycznie.

Jeżeli istnieje wskazanie do powtórnego leczenia nie należy z niego rezygnować, ponieważ po pewnym czasie może być już za późno na jakiekolwiek zabiegi związane z uratowaniem zęba. Powtórne leczenie kanałowe wygląda tak samo, jak w przypadku pierwszego leczenia. Oznacza to, że pacjent nie powinien się obawiać tego zabiegu, gdyż wie, czego może się spodziewać.

https://www.aurident.pl/uslugi/endodoncja/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem/