poniedziałek, 07 listopada 2022r.

Lakowanie zębów – co to? Dlaczego zabieg ten należy przeprowadzać u dzieci?

photo 1626736985932 c0df2ae07a2ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2NXx8Y3Jvd24lMjBpbmxheSUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjYzNzUxNzcwixlibrb 1.2.1q80w1080

Lakowanie zębów to zabieg, który bardzo korzystnie wpływa na uzębienie dziecka. U najmłodszych pacjentów bardzo ważne jest, aby jeszcze bardziej zadbać o zęby, gdyż będzie to miało wpływ na stan uzębienia w przyszłości. Ponadto lakowanie to zabieg, który niekiedy można przeprowadzić także u dzieci mających jeszcze mleczaki. Czym dokładnie jest lakowanie zębów i jak wygląda taki zabieg?

Co to jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów u dzieci jest zabiegiem, który polega na uszczelnieniu bruzd zębowych, w których dochodzi do namnażania bakterii. Stomatolog podczas lakowania uszczelnia te wgłębienia specjalnym żelem, który ma za zadanie uniemożliwić, przedostanie się bakterii. Należy zaznaczyć, że poza samymi bruzdami dentysta zabezpiecza także cały ząb.

Wykonywanie tego zabiegu ma ogromne znaczenie, ponieważ dzieci nie zawsze są w stanie wyczyścić zęby w taki sposób, aby całkowicie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Lakowanie w takim przypadku jest konieczne prawie u każdego dziecka.

Dzięki temu unikniemy powstania próchnicy, co niestety negatywnie wpływa na całe uzębienie. Zabieg lakowania zazwyczaj dotyczy zębów trzonowych, jednak w przypadku większych zagłębień w zębach przedtrzonowych konieczne może okazać się zaaplikowanie specjalnego żelu również do tych zębów.

Kiedy wykonuje się lakowanie?

Zabieg lakowania zaleca się u dzieci, które mają już zęby stałe. Czas wyżynania się zębów stałych jest kwestią indywidualną u każdego dziecka, więc lakowanie nie zawsze wykonywane jest w takim samym wieku u każdego dziecka.

Poza tym należy pamiętać, aby nie zwlekać z lakowaniem, ponieważ jeżeli dojdzie do powstania próchnicy wykonanie lakowanie, będzie niemożliwe. Stomatolodzy zalecają, aby zabieg ten przeprowadzić w ciągu dwóch lat od momentu pojawienia się stałych zębów.

Dlaczego nie należy rezygnować z lakowania zębów?

Jak już wiadomo lakowanie, pozwala zabezpieczyć zęby. Z tego względu nie powinniśmy rezygnować z tego zabiegu, ponieważ z pewnością wpłynie to na stan zębów. Próchnica może doprowadzić do szybkiego zniszczenia uzębienia, a nawet utraty poszczególnych zębów.

Jeżeli chcemy uchronić nasze dziecko przed próchnicą, warto wybrać się wraz z pociechą na zabieg lakowania. Niekiedy może się zdarzyć, że dentysta zaleci lakowanie zębów u dzieci, które mają jeszcze mleczaki.

Niestety lakowanie zębów u dzieci, które mają jeszcze mleczaki jest mało popularne. Nie oznacza to jednak, że takiego zabiegu na mleczakach nie można przeprowadzić.

https://www.aurident.pl/uslugi/stomatologia-dziecieca/