piątek, 12 sierpnia 2022r.

Odrobaczanie psa – co ile? Jakie środki służą do odrobaczania psa?

photo 1477884213360 7e9d7dcc1e48cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY0NjMwMjg2NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Odrobaczanie psa to bardzo ważna kwestia, o której powinien pamiętać każdy właściciel czworonoga. Regularne wizyty u weterynarza w celu odrobaczenia pozwolą na uniknięcie niepotrzebnych problemów związanych z pojawianiem się robaków u naszego pupila. Jak często należy odrobaczać psa i czy zabieg ten można wykonać samodzielnie?

Odrobaczanie szczeniaka – kiedy zacząć

Szczenięta są tak samo narażone na choroby, jak i dorosłe psy. Tak samo wygląda, jeżeli chodzi o robaki. Pierwsze odrobaczanie szczeniaka powinno mieć miejsce około 3 tygodnia życia.

Na tym etapie wymagane jest podanie preparatu w dosyć krótkim odstępie czasu, który wynosi 48 godzin. Zabieg ten należy powtórzyć po upływie 2 tygodni w ten sam sposób, co wcześniej, czyli zachowując odstęp 48 godzin pomiędzy podaniem drugiej dawki preparatu. Następnie zaleca się, aby odrobaczanie szczeniaka wykonywać, co 3 tygodnie do ukończenia 12 miesiąca życia.

Pasożyty mogą być bardzo niebezpieczne dla psa, a co za tym idzie nie należy rezygnować z odrobaczania pupila. Wyróżniamy wiele pasożytów, które mogą zaatakować czworonoga. Co więcej, nie wiemy, kiedy pies będzie miał kontakt z zakażonym pokarmem albo, co gorsza odchodami innych zwierząt.

Odrobaczanie dorosłego psa

Częstotliwość odrobaczania dorosłych psów wygląda nieco inaczej, niż w przypadku szczeniaków. Dorosły pies, powinien być odrobaczany co najmniej dwa razy w roku. Oczywiście wpływ ma tutaj także to, czy pies żyje w domu, czy na podwórku.

Jeżeli zwierze jest bardziej narażone na kontakt z pasożytami zabieg odrobaczania, należy wykonywać znacznie częściej. Podczas ustalania częstotliwości odrobaczania warto wziąć też pod uwagę kontakt naszego psa z innymi zwierzętami. Odrobaczanie psa można wykonać samodzielnie w domu, co jest bardziej komfortowe przede wszystkim dla zwierzęcia.

Gdzie kupić lek na odrobaczanie psa?

Tabletki na odrobaczanie psa są dostępne w sklepach zoologicznych, a więc dostęp do nich nie jest w żaden sposób ograniczony. Oprócz tego leki na odrobaczenie można otrzymać także od weterynarza. Co więcej, zabieg ten może przeprowadzić sam weterynarz.

Koszty zakupu leków na odrobaczanie nie są wysokie, dzięki czemu są one dostępne na każdą kieszeń. Warto wiedzieć, że tabletki to nie jedyny środek na odrobaczenie psa, ponieważ w sprzedaży można znaleźć także specjalne pasy i zawiesiny. Każdy z tych środków jest skuteczny, a to który wybierzemy jest kwestią indywidualną.