czwartek, 25 lipca 2024r.

Studia bezpieczeństwo wewnętrzne – co to? Czego powinni spodziewać się studenci tego kierunku?

photo 1561089489 f13d5e730d72cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxN3x8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia bezpieczeństwo wewnętrzne to coraz częściej wybierany kierunek. Dzieje się tak, ponieważ jest to bardzo interesujący kierunek i zazwyczaj wiąże się z ciekawą pracą. Czym dokładnie są studia bezpieczeństwa wewnętrznego oraz dlaczego warto wybrać ten kierunek?

Czym są studia bezpieczeństwa wewnętrznego?

Bezpieczeństwo wewnętrzne studia polegają na przekazywaniu dużej ilości wiedzy dotyczącej działań wewnętrznych systemu państwa, zagrożeniach społecznych, naturalnych oraz zagrożeniach terrorystycznych. Ponadto studenci uczą się rozwiązywania różnych problemów z zakresu bezpieczeństwa.

Na kierunku tym osoby studiujące przyswajają także wiedzę z zakresu podstaw psychologii, socjologii, filozofii, etyki itp. Ponadto każdy student w zależności od konkretnej specjalności może wybrać m.in. zwalczanie cyberprzestępczości, prawo karne oraz wiele innych przedmiotów.

Dlaczego warto wybrać bezpieczeństwo wewnętrzne?

Wybór kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę. Należy dodać, że nie jest to zajęcie dla osób, które lubią monotonię oraz spokojną pracę, ponieważ bezpieczeństwo wewnętrzne wiąże się z zajęciem pełnym wrażeń. Co więcej, jest to świetny kierunek dla zainteresowanych historią, tematami społecznymi, czy polityką.

Poza samym studiowaniem studenci uczestniczą również w praktykach. Niestety zdarza się, że nie wszyscy całkowicie wykorzystują ten czas, przez co wybierają miejsca, gdzie dostaną wyłącznie potwierdzenie odbycia praktyk, a nie wyniosą żadnych istotnych informacji i umiejętności. Jeżeli chcemy wykonywać pracę związaną z utrzymaniem porządku, ochroną obywateli i zapewnieniem im bezpiecznych warunków pracy, należy pamiętać o systematyczności podczas nauki i dobrym miejscu, gdzie odbędziemy praktyki.

Gdzie mogą pracować absolwenci kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego?

Kończąc studia na bezpieczeństwie wewnętrznym mamy naprawdę wiele możliwości, jeżeli chodzi o zatrudnienie. Takie osoby mogą pracować m.in. w straży granicznej, policji, straży ochrony kolei, CBA, ABW, służbie celnej, administracji terytorialnej oraz centralnej.

Praca w służbach mundurowych to zajęcie pełne wyzwań, a niekiedy trudnych i niebezpiecznych sytuacji. Ponadto absolwenci studiów mają także stały kontakt z innymi ludźmi, więc tutaj ważne jest też odpowiednie podejście do drugiego człowieka bez względu na to, czy jest to przestępca, czy zwykły obywatel.