niedziela, 05 maja 2024r.

Tynki mineralne – jak nakładać zaprawy cienkowarstwowe?

photo 1553946550 4b8f3eea5451ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Przygotowanie tynku nie jest zbyt skomplikowane, choć dla niewprawionych osób proces może być bardzo wymagający. Klasyczne zaprawy cementowo-wapienne często nakłada się w kilku warstwach, co ma wzmocnić wytrzymałość całej konstrukcji. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wykorzystania tynków mineralnych.

Dlaczego warto zastosować zaprawy cienkowarstwowe?

To mieszanki, które odznaczają się doskonałą wytrzymałością i świetnie prezentują się na ścianie. Z pomocą agregatu tynkarskiego z Krakowa można przygotować trwałą i jednolitą powłokę, która będzie w pełni blokować wilgoć z zewnątrz. Cienkowarstwowe zaprawy są przygotowane na bazie kruszywa mineralnego z dodatkiem żywic i specjalnego kleju, który zapewni trwałość zaprawy.

To mieszanki odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odspojenia. Jednocześnie zaprawy cienkowarstwowe można opracować w bardzo zróżnicowany sposób. Obecność kruszywa o zmiennej gradacji gwarantuje zaprojektowanie unikalnego kształtu zewnętrznej powierzchni powłoki. To pozwoli nie tylko zabezpieczyć ściany, lecz również przygotować powłokę zgodnie z preferencjami

Przygotowanie podłoża to podstawa

Odpowiednie opracowanie podłoża ma kluczowe znaczenie w kontekście trwałości powłoki. Pamiętajmy, że ma ona bardzo małą grubość, dlatego przed rozpoczęciem natrysku z pomocą agregatu musimy właściwie opracować powierzchnię ściany. Chodzi tu nie tylko o usunięcie wszelkich zabrudzeń i słabszych fragmentów starej powłoki. Musimy również wyrównać wszelkie defekty.

Przed rozpoczęciem pracy powinniśmy również zagruntować powierzchnię ściany. Najlepiej użyć do tego specjalnego preparatu, który będzie w pełni dostosowany do charakteru danej mieszanki. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że podłoże stanie się bardziej chropowate i utworzona powłoka odpowiednio zwiąże się na powierzchni.

Jak wykonać tynki mineralne?

Najlepiej zastosować profesjonalny agregat tynkarski. Dzięki niemu łatwiej można będzie pokryć większą powierzchnię ściany. Tynk cienkowarstwowy dobrze nakładać od góry do dołu, dzięki czemu łatwiej nam będzie pokryć całą ścianę, stosując mniejszą liczbę cykli pracy.

Następnie lekko wyschniętą powłokę powinniśmy zatrzeć do uzyskania właściwej faktury. Najlepiej zrobić to ręcznie z zastosowaniem specjalnej pacy. Od sposobu zacierania zależał będzie ostateczny efekt, dlatego powinniśmy właściwie dobrać technikę. Następnie musimy poczekać, aż tynk wyschnie i gotowe.