wtorek, 23 lipca 2024r.

Tynkowanie ścian – kiedy warto je przeprowadzić?

unnamed file

Tynkowanie ścian pozwala zabezpieczyć ich powierzchnię przed działaniem wilgoci. Oczywiście nie jest to proces obowiązkowy, jednak może znacznie poprawić komfort mieszkania. Nada mu przy tym estetycznego wyglądu tak z zewnątrz, jak i od środka. Proces nie jest aż tak skomplikowany, a stosując agregat tynkarski, można znacznie przyspieszyć pracę… Warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach…

Kiedy można przeprowadzić tynkowanie?

W przypadku nowych budynków warto odczekać jakiś czas, aż zastosowane zaprawy całkowicie wyschną. Tutaj warto przeprowadzić tynkowanie nie wcześniej niż po okresie około 6 miesięcy od daty zakończenia prac budowlanych.

Proces wymaga również odpowiednich warunków pracy. Większość zapraw tynkowych źle znosi działanie wilgoci, dlatego tynkowanie w czasie deszczowej pory może być nieskuteczne. Eksperci nie zalecają również zabezpieczania ścian przy mrozach – wówczas ściana może nierównomiernie zasychać, a oblodzenie mieszanki spowoduje przebarwienia na przygotowywanej powierzchni.

Jaki tynk dobrać?

Na rynku znaleźć można wiele typów mieszanek, między innymi:

  • tynki silikonowe lub silikatowe,
  • tynki cementowe,
  • tynki wapienne, 
  • tynki dekoracyjne,
  • tynki cienkowarstwowe.

Jak wybrać ten najlepszy? Przede wszystkim warto sprawdzić, z którego materiału została wykonana powierzchnia ściany. W przypadku cegły czy bloków betonowych lepiej sprawdzą się mieszanki mineralne. Z kolei do zabezpieczenia elewacji ocieplanej styropianem lub pianką poliuretanową nadadzą się tynki  cienkowarstwowe, które można nakładać również poprzez agregaty tynkarskie.

Do drobnych prac wykończeniowych można także wykorzystać mieszanki dekoracyjne. Zazwyczaj ze względu na wysoką cenę nie nadają się one do kompleksowego zabezpieczenia mieszkania, często jednak przy ręcznych remontach są one łączone z innym typem zaprawy.

Tynkować ręcznie czy maszynowo?

Oba style mają swoje zalety i wady. Jeśli powierzchnia, którą chcemy zabezpieczyć jest niewielka, na dodatek ma dość zróżnicowaną fakturę (nierówności, liczne okna) lepiej zdecydować się na pracę ręczną.

Jeśli jednak chcemy szybko pokryć dużą powierzchnię mieszkalną, lepiej sprawdzi się agregat tynkarski. Kraków jest miastem, w którym nasza firma może wypożyczyć taki sprzęt. Dzięki wsparciu mechanicznemu, pokrycie kilkudziesięciu metrów kwadratowych ścian tynkiem będzie możliwe w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo agregat umożliwi przygotowanie jednolitej powłoki o optymalnej grubości, która po zaschnięciu będzie doskonale się prezentować!