piątek, 19 kwietnia 2024r.

Współpraca z rekruterem zewnętrznym, czy prowadzenie rekrutacji we własnym zakresie?

unnamed file 1

Decyzje w sprawie zatrudniania są kluczowe dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Dobra polityka kadrowa i umiejętne skomponowanie zespołu prowadzą do wyższej wydajności firmy, a także jej stabilizacji. Szczególnie istotne jest umiejętne zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie w okresach destabilizacji i kryzysu, a to w jaki sposób dobierzemy personel, odzwierciedli się w przyszłych zyskach.

Posiadając dział HR możemy za jego pomocą przeprowadzić rekrutację, ale możemy również sięgnąć po zewnętrznego rekrutera. Obie formy poszukiwania pracowników maja swoje zalety, warto więc sprawdzić, która będzie dla naszego przedsiębiorstwa bardziej korzystna.

Korzyści płynące ze współpracy z zewnętrznym rekruterem

Chcąc skompletować zespół pracowników przy pomocy portalu dla pracodawców uzyskujemy wiele korzyści. Profesjonalni rekruterzy zapewnią dostęp do odpowiednich kandydatów, a także pomogą w całym procesie rekrutacyjnym. Przeprowadzenie wstępnej selekcji daje szereg korzyści i oszczędności.

Wykorzystując ogromną bazę danych kandydatów, zawodowy rekruter dokładnie dobierze oferty pracowników do wymagań pracodawcy. Odciąży to zleceniodawcę czasowo i zapobiegnie nietrafionym wyborom. Warto nadmienić, że rekrutacja zewnętrzna jest również bardziej obiektywna i rzetelna. To oznacza dla pracodawcy możliwość zatrudnienia osób dokładnie dopasowanych do profilu działalności przedsiębiorcy.

Wewnętrzny dział HR – jak przeprowadzić cały proces rekrutacyjny?

Posiadając w przedsiębiorstwie wyspecjalizowany dział Human Resources pracodawca ma zapewnioną opiekę nad wieloma aspektami dotyczącymi zarządzania zasobami ludzkimi. Dział taki ma pieczę nad sprawami kadrowo-płacowymi, urlopami, zwolnieniami oraz resztą czynników dotyczących pracy zespołu. W takim przypadku dodatkowy obowiązek przeprowadzenia rekrutacji wydaje się być oczywisty.

Z pozoru jest to wygodne rozwiązanie, jednakże obarczone jest pewnymi cechami negatywnymi. Obciążony dział HR może przeprowadzić rekrutację niedokładnie, a nawet zbyt pobieżnie. W takim przypadku nowy pracownik może nie być dobrze dopasowany do zespołu, jak również może nie posiadać wystarczających kwalifikacji.

Rekrutacja we własnym zakresie i zewnętrzna. Co wybrać?

Poza wymienionymi wyżej argumentami zwrócić uwagę musimy na szybkość i dokładność przeprowadzenia procesów rekrutacyjnych. Tu zewnętrzna firma rekrutacyjna zdecydowanie będzie lepszym rozwiązaniem. Może ona skoncentrować się wyłącznie na tych procesach, a to powoduje szybszą i dokładniejszą rekrutację.