sobota, 30 lipca 2022r.

Zasiłek rodzinny Niemcy jakie dokumenty? Czy można utracić zasiłek Kindergeld?

photo 1450101499163 c8848c66ca85cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHx3b3JrJTIwd29ya2VkfGVufDF8MHx8fDE2NTYxODc1NDgixlibrb 1.2.1q80w1080

Zasiłek rodzinny w Niemczech to popularne świadczenie, na które może liczyć wielu rodziców. Osoby chcące na stałe osiedlić się za granicą otrzymają pomoc, która z pewnością poprawi sytuację finansową niejednej rodziny. Jednak, aby otrzymać Kindergeld, bo tak właśnie nazywa się to świadczenie, trzeba dopełnić wiele formalności. Co więcej, powinniśmy również wiedzieć, kiedy można utracić Kindergeld.

Świadczenie Kinderlegd – jakie dokumenty należy złożyć?

Aby otrzymać zasiłek Kindergeld, należy złożyć: akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka, zaświadczenie zameldowaniu (również tym w Polsce), informację o zatrudnieniu, decyzje podatkowe itp. To, jakie ostatecznie dokumenty będą wymagane jest kwestią indywidualną.

Ważne jest, aby na czas dopełniać wszelkie formalności oraz braki w dokumentacji, jeżeli takie wystąpią. Poza tym warto również pamiętać o poinformowaniu urzędu w momencie utraty pracy lub zmiany miejsca zamieszkania. Wypowiedzenie umowy w Niemczech lub inny nagły powód utraty zatrudnienia to ważna kwestia w przypadku pobierania Kindergeld.

Kto może otrzymać zasiłek Kindergeld?

Wbrew pozorom zasiłek rodzinny mogą otrzymać nie tylko rodziny mieszkające na terenie Niemiec, ale również dzieci przebywające w Polsce. Osoba pracująca legalnie w Niemczech może się starać o zasiłek Kidnergeld oczywiście, spełniając pewne warunki. Poza tym świadczenie to przysługuje także rodzicowi przebywającemu na zwolnieniu chorobowy, pobierającemu zasiłek dla bezrobotnych, czy prowadzącemu własną działalność gospodarczą.

Jednym z elementów, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest czas pracy, który musi wynosić 183 dni lub posiadanie meldunku w Niemczech, z tym że dzieci mogą być zameldowane w Polsce. Ponadto dzieci otrzymujące 500+ w Polsce także są uprawnione do zasiłku Kindergeld, jednak kwota ta jest pomniejszona o świadczenie 500+.

Czy warto starać się o zasiłek Kindergeld?

Świadczenie rodzinne otrzymywane w Niemczech z pewnością polepszy sytuację finansową, a więc jeżeli mamy możliwość starania się o dodatkowe pieniądze nie powinniśmy zwlekać ze złożeniem wniosku. Oczywiście w momencie, kiedy już będziemy pobierali powyższe świadczenie, musimy informować urząd o wszystkich zmianach.

Jeżeli zaniedbamy tę kwestię, może okazać się, że będziemy musieli zwrócić pewną część otrzymanego zasiłku. Świadczenie otrzymywane na dzieci w Niemczech jest niezwykle ważne dla każdego rodzica. Dzięki temu można przeznaczyć te pieniądze na potrzeby dzieci, nie martwiąc się o pogorszenie budżetu domowego.