sobota, 30 lipca 2022r.

Zdewastowane uzębienie – dlaczego warto, a nawet należy je odnowić?

photo 1626736985932 c0df2ae07a2ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxkZW50aXN0JTIwZGVudGlzdHJ5fGVufDF8MHx8fDE2NDg1NjY4OTUixlibrb 1.2.1q80w1080

Wśród stomatologów krąży wiele opowieści o przypadkach bardzo złegolub beznadziejnego stanu uzębienia. Niestety, nie jest rzadkością wśród nawet młodszych osób, widok ubytków lub chorych, popssutych zębów. Każdy przypadek jest inny, ale najczęściej za katastrofalny stan uzębienia odpowiada zaniedbanie i brak okresowych wizyt u dentysty.

Każdy element naszego ciała musi byc zdrowy, żeby cały organizm był w dobrej kondycji. O zęby również trzeba walczyć i to nie tylko ze względu na piękny uśmiech. Tu warto nadmienić, że na ubytki doskonałe są implanty zębowe. Kraków ma na swojej mapie dobrze wyposażone i wuspecjalozowane placówki.

Zaniedbane zęby-co moźe się przydarzyć?

O zęby trzeba dbać tak samo jak o higienę całego ciała, a codzienna pielęgnacja rano i wieczorem jest tu kluczowa. Kiedy w zły sposób szczotkujemy zęby lub zbyt krótko to czynimy, narażamy naszą jamę ustną na pozostawienie w niej resztek jedzenia. To prowadzi do rozkładu i ataku bakterii różnego typu.

W przypadku dzieci może wystąpić próchnica, objawiająca się nalotem na zębach w kolorze od białego do brązowego. W wieku dorosłym częstym efektem zaniedbania jest paradontoza. Oba schorzenia mogą w drastycznych przypadkach doprowadzić do utraty zębów, nie mówiąc już ciągle bolących problemach.

Od czego zacząć naprawianie uzębienia?

Pierwszą rzeczą na pewno jest umówienie się na wizytę u dentysty, w klinice oferującej wiele korzystnych rozwiązań, np. chirurgię, czy implantologię. Podczas pierwszego spotkania nastąpi przegląd całego uzębienia, a lekarz przedstawi plan działania. To właśnie na tej wizycie zostaną zdiagnozowane wszystkie zmiany patologiczne i wybrane będzie odpowiednie leczenie.

Już podczas pierwszej wizyty mogą zostać przeprowadzone proste zabiegi, jak plombowanie niewielkich ubytków, czy leczenie kanałowe najbardziej narażonego zęba. Po kolei, przy następnych wizytach, będą wprowadzane kolejne elementy terapii, jak chirurgiczne usuwanie ósemek, aż do wszczepiania implantów.

Chirurgia stomatologiczna i implanta logia – kiedy trzeba się z tym liczyć?

Stomatolog z całą całą pewnością chce zęby pacjentowi ratować, a nie pozbawiać go ich. Jednakże nie zawsze jest to możliwe. Pacjent może posiadać wiele ubytków zbyt chorych, by można było je zostawić lub odbudować. Wówczas taki ząb zostanie usunięty.

Niekiedy zdarzają się oknie problemy z zębami mądrości. W takim przypadku zostanie wykonany chirurgiczny zabieg usuwania ósemek. W pozostałych przypadkach stomatolog wykonuje tradycyjną ekstrakcję. Jeżeli stwiamy na odnowienie uzębienia, warto skorzystać z nowoczesnych implantów zębowych.