piątek, 12 sierpnia 2022r.

Zregeneruj siły do dalszej nauki podczas majówki.

photo 1494599948593 3dafe8338d71cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxsZWFybmluZyUyMHR1dG9yJTIwdGVhY2hlcnxlbnwxfDB8fHwxNjM1MjQ3Nzgzixlibrb 1.2.1q80w1080

 

Wyczekiwany przez wszystkich długo majowy weekend to doskonały moment na krótką regenerację przed najgorętszym okresem w życiu każdego ucznia. Już za chwilę matury, egzaminy ósmoklasisty, koniec roku szkolnego. Mimo że pracowałeś ciężko cały rok, to na finiszu najprawdopodobniej czeka cię jeszcze więcej pracy, do której najlepiej porządnie się skupić. Ale najpierw należy ci się chwila wytchnienia i tych kilka dni będzie do tego bardzo odpowiednie. Jak odpocząć mądrze i efektywnie?

Najpierw zregeneruj swoje ciało.

Nie miałeś ostatnio czasu na ruch. Wczesna wiosna nie rozpieszczała temperaturami, więc chętnie zostawałeś w domu? Zmień to. Dotleń się, oczyść umysł podczas spaceru ze znajomymi, rodzinnej wycieczki lub po prostu wyjdź na rolki, lub rower. Zmęcz się trochę. Zapomnij o obowiązkach. Jeśli się uda, wykorzystaj ładną pogodę, jeżeli ta nie sprzyja, zrelaksuj się spotykając się ze znajomymi, na wypadzie do kina, na basen, czy do kawiarni. Chociaż na chwilę odpocznij od nauki.

 

Możesz też uporządkować swoje otoczenie. Zrób przestrzeń na biurku, uporządkuj swoje notatki, wyrzuć zbędne rzeczy, które powodują chaos i odciągają cię od nauki. W czystej przestrzeni łatwiej będzie ci się skupić po przerwie.

Zadbaj o ciało odpowiednią dietą. Jeśli w czasie nauki naprędce zjadałeś cokolwiek najwyższy czas z tym skończyć. Uzupełnij swoje dania o zdrowe dodatki, warzywa i owoce, orzechy.

Niech mózg nie wyjdzie z wprawy w myśleniu, daj mu lekkie zadania do wykonania.

Nie pozwól, żeby Twój mózg się rozleniwił. Odpowiednie zajęcia utrzymają go w dobrej kondycji. Najlepiej niech będzie to zabawa, która relaksuje, daje dużo radości, ale zmusza do myślenia. Możesz pograć w gry planszowe z rodziną lub znajomymi. Jeżeli chcesz trochę spokoju, skup się na puzzlach, malowaniu lub innej wymagającej skupienia czynności. Nareszcie też możesz poczytać ulubione książki, które nie są podręcznikami ani lekturami. Taka lekka lektura pomoże oderwać myśli od zaplanowanych sprawdzianów i powtórek.

Jeżeli czujesz, że koniecznie powinieneś choć trochę powtórzyć materiał, nadrobić zaległości zrób to, ale spokojnie i bez presji. Masz kilka dni. Możesz umówić się z korepetytorem, żeby pomógł Ci z trudnym tematem. Nawet nie musisz wychodzić z domu i tracić czasu na dojazdy. Zaplanuj swoją powtórkę online.

Tak spędzona majówka będzie zapewne wydawała się krótka, ale będzie miłą odskocznią od codziennych obowiązków związanych ze szkołą i nauką. Wypoczęty możesz znacznie więcej.